Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

22.02.2024

Portföy Hareketleri 9 – 16 Şubat

9 – 16 Şubat Haftası Yabancı Portföy Hareketleri ve Para & Banka İstatistikleri

Detaylı PDF   -   122 KB

İçerikler

İçerikler

Önemli Notlar

  • 9 – 16 Şubat haftasında hisse senedi piyasasında 22,1 milyon dolarlık sınırlı bir yabancı satışı, bono tarafında ise repo işlemleri hariç net 60,4 milyon dolarlık bir yabancı alımı görüldü.
  • 9 – 16 Şubat haftasında yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak nette 614 milyon dolarlık bir düşüş gerçekleşti.
  • 16 Şubat itibariyle TCMB brüt döviz rezervleri 720 milyon dolar gerileme, net uluslararası rezervler ise 28,4 milyar dolara gerileme kaydetti.

9 – 16 Şubat haftasında yabancı yatırımcılar hisse senedi piyasasında net satıcı konumunda yer alırken, bono piyasasında ise sınırlı bir yabancı alımı gerçekleşti. Buna göre söz konusu hafta içerisinde hisse senedi piyasasında 22,1 milyon dolarlık sınırlı bir yabancı satışı, bono tarafında ise repo işlemleri hariç net 60,4 milyon dolarlık bir yabancı alımı görüldü. Son bir sene içerisindeki kümülatif veriye baktığımızda hisse senedi piyasasında toplam 1,93 milyar dolar, bono piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 2,33 milyar dolarlık bir yabancı girişi görülüyor.

9 – 16 Şubat haftasında yerleşiklerin DTH’larında 1,04 milyar dolarlık önemli bir düşüş yaşandı. Kurumlar DTH’ları 644 milyon dolar gerilerken, hane halkı DTH’ları ise 400 milyon dolar azaldı. Aynı hafta içinde kıymetli maden mevduat hesaplarında ise 431 milyon dolarlık bir yükseliş yaşanırken, söz konusu yükselişin büyük bölümü hane halkı kıymetli maden hesaplarındaki artıştan kaynaklandı. Buna göre hanehalkı kıymetli maden hesapları söz konusu hafta içerisinde 370 milyon dolar artış gösterdi. Özetle, 9 – 16 Şubat haftasında yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak nette 614 milyon dolarlık bir düşüş gerçekleşti.

Söz konusu hafta içerisinde BİST-100 endeksi %2,3 oranında yükseliş kaydetti. MSCI Türkiye Endeksi aynı dönemde %2,6 oranında değer kazanırken, MSCI Gelişmekte Olan Ülke Piyasaları Endeksi’ndeki yükseliş %2,1 olarak gerçekleşti. Düşük işlem hacminin de etkisi ile birlikte getirilerdeki yatay seyrin söz konusu dönemde de korunduğu takip edildi. Bu çerçevede bono piyasasında 9 – 16 Şubat haftasında 2 yıllık tahvil faizinin %42,8 civarında yatay hareket ettiği, 10 yıllık tahvil faizinin ise %27,30 seviyesinden %26,44’e hafif geri çekildiği izlendi.

16 Şubat itibariyle TCMB rezervleri: Brüt döviz rezervleri 134,3 milyar dolar ile bir önceki haftaya göre 720 milyon dolar gerileme kaydederken, net uluslararası rezervler ise 28,4 milyar dolara geriledi ve bir önceki haftaya göre 342 milyon dolarlık bir gerilemeyi işaret etti.

Grafikler

Grafikler

Yabancı portföy akımları

 (yıllık kümülatif, milyon US$, hisse + tahvil)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Yurtiçi Yerleşiklerin Döviz Mevduatları

(altın dahil., milyar US$, parite etkisinden arındırılmış)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Uyarı Notu