Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

11.01.2024

Portföy Hareketleri 29 Aralık – 5 Ocak

29 Aralık – 5 Ocak Haftası Yabancı Portföy Hareketleri ve Para & Banka İstatistikleri

Detaylı PDF   -   120 KB

İçerikler

İçerikler

Önemli Notlar

  • 2024 yılının ilk haftasında yabancı yatırımcılar standart portföy kanallarında net satıcı konumunda yer alırken, hisse senedi piyasasında üst üste dokuz haftadır devam eden yabancı girişinin sonladığı dikkat çekti.
  • 29 Aralık – 5 Ocak haftasında yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak net 722 milyon dolarlık bir artış yaşandı.
  • Yeni yılın ilk haftasında TCMB rezervleri geriledi. Buna göre brüt döviz rezervleri 139,7 milyar dolar ile bir önceki haftaya göre 1,45 milyar dolar düşüş kaydederken, net uluslararası rezervler ise 32,2 milyar dolar oldu ve bir önceki haftaya göre 2,7 milyar dolar geriledi.

2024 yılının ilk haftasında yabancı yatırımcılar standart portföy kanallarında net satıcı konumunda yer alırken, hisse senedi piyasasında üst üste dokuz haftadır devam eden yabancı girişinin sonladığı dikkat çekti. Buna göre söz konusu hafta içerisinde hisse senedi piyasasında 300 milyon dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 46 milyon dolarlık net yabancı satışı gerçekleşti. Son bir sene içerisinde hisse senedi piyasasında toplam 1,4 milyar dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 2 milyar dolarlık bir yabancı girişi görülüyor.

29 Aralık – 5 Ocak haftasında yerleşiklerin DTH’larında 816 milyon dolarlık bir yükseliş gözlendi. Kurumlar DTH’ları 368 milyon dolar, hane halkı DTH’ları ise 448 milyon dolar arttı. Aynı hafta içinde kıymetli maden mevduat hesaplarında ise 94 milyon dolarlık sınırlı bir düşüş görüldü. Özetle, 2024 yılının ilk haftasında yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak net 722 milyon dolarlık bir artış yaşandı.

5 Ocak itibariyle TCMB rezervleri: Brüt döviz rezervleri 139,7 milyar dolar ile bir önceki haftaya göre 1,45 milyar dolar düşüş kaydederken, net uluslararası rezervler ise 32,2 milyar dolar oldu ve bir önceki haftaya göre 2,7 milyar dolar geriledi.

Grafikler

Grafikler

Yabancı portföy akımları

 (yıllık kümülatif, milyon US$, hisse + tahvil)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Yurtiçi Yerleşiklerin Döviz Mevduatları

(altın dahil., milyar US$, parite etkisinden arındırılmış)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Uyarı Notu