Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

08.02.2024

Portföy Hareketleri 26 Ocak – 2 Şubat

26 Ocak – 2 Şubat Haftası Yabancı Portföy Hareketleri ve Para & Banka İstatistikleri

Detaylı PDF   -   122 KB

İçerikler

İçerikler

Önemli Notlar

  • 26 Ocak – 2 Şubat haftasında hisse senedi piyasasında 132,8 milyon dolarlık bir yabancı alımı görülürken, bono tarafında ise repo işlemleri hariç net 14,5 milyon dolarlık sınırlı bir yabancı satışı görüldü.
  • 26 Ocak – 2 Şubat haftasında yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak net 2,4 milyar dolarlık önemli bir düşüş gerçekleşti.
  • 2 Şubat itibariyle TCMB brüt döviz rezervleri 135,5milyar dolar ile bir önceki haftaya göre 1,7 milyar dolar gerileme kaydederken, net uluslararası rezervler ise 28 milyar dolara geriledi ve bir önceki haftaya göre 2,6 milyar dolarlık bir gerilemeyi işaret etti.

26 Ocak – 2 Şubat haftasında yabancı yatırımcılar hisse senedi piyasasında net alıcı konumunda yer almaya devam ederken, bono piyasasında ise net yabancı satışının sınırlı bir miktarla da olduğu sürdüğü takip edildi. Buna göre söz konusu hafta içerisinde hisse senedi piyasasında 132,8 milyon dolarlık bir yabancı alımı görülürken, bono tarafında ise repo işlemleri hariç net 14,5 milyon dolarlık sınırlı bir yabancı satışı görüldü. Son bir sene içerisindeki kümülatif veriye baktığımızda hisse senedi piyasasında toplam 2,06 milyar dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 2,2 milyar dolarlık bir yabancı girişi görülüyor.

26 Ocak – 2 Şubat haftasında yerleşiklerin DTH’larında 2 milyar dolarlık önemli bir düşüş yaşanırken; söz konusu düşüşün tamamının kurumlar kaynaklı olduğu, hane halkı DTH’larının ise artış gösterdiği izlendi. Buna göre kurumlar DTH’ları 3 milyar dolar azalırken, hane halkı DTH’ları ise 1 milyar dolar yükseliş kaydetti. Aynı hafta içinde kıymetli maden mevduat hesaplarında ise 355 milyon dolarlık bir gerileme yaşandı. Özetle, 26 Ocak – 2 Şubat haftasında yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak net 2,4 milyar dolarlık önemli bir düşüş gerçekleşti.

Söz konusu hafta içerisinde BİST-100 endeksi %3,8 oranında bir yükseliş kaydetti. MSCI Türkiye Endeksi aynı dönemde %3 oranında değer kazanırken, MSCI Gelişmekte Olan Ülke Piyasaları Endeksi’ndeki yükseliş %0,3 ile sınırlı kalarak Türk hisse senetlerindeki pozitif ayrışmanın altını çizdi. Bono piyasasında 2 yıllık tahvil faizinin %43, 10 yıllık tahvil faizinin ise %27,50 civarında yatay bir seyir izlediği takip edildi.

2 Şubat itibariyle TCMB rezervleri: Brüt döviz rezervleri 135,5 milyar dolar ile bir önceki haftaya göre 1,7 milyar dolar gerileme kaydederken, net uluslararası rezervler ise 28 milyar dolara geriledi ve bir önceki haftaya göre 2,6 milyar dolarlık bir gerilemeyi işaret etti.

Grafikler

Grafikler

Yabancı portföy akımları

 (yıllık kümülatif, milyon US$, hisse + tahvil)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Yurtiçi Yerleşiklerin Döviz Mevduatları

(altın dahil., milyar US$, parite etkisinden arındırılmış)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Uyarı Notu