Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

07.12.2023

Portföy Hareketleri 24 Kasım – 1 Aralık

24 Kasım – 1 Aralık Haftası Yabancı Portföy Hareketleri ve Para & Banka İstatistikleri

İçerikler

İçerikler

Önemli Notlar

  • 24 Kasım – 1 Aralık haftasında hisse senedi piyasasındaki yabancı girişi üst üste beşinci haftada da devam ederken, 23 Haziran haftasından bu yana en güçlü yabancı alımı gerçekleşti.
  • 24 Kasım – 1 Aralık haftasında yerleşiklerin altın hariç DTH’larında (parite etkisinden arındırılmış) 620 milyon dolar, altın dahil DTH’larında ise 744 milyon dolar düşüş yaşandı.
  • 1 Aralık itibariyle TCMB‘nin brüt döviz rezervleri artmaya devam ederken net rezervlerde ise gerileme yaşandı. Buna göre brüt döviz rezervleri haftalık bazda 3,66 milyar artarken, net uluslararası rezervler ise 1,03 milyar dolar geriledi.

24 Kasım – 1 Aralık haftasında standart portföy kanallarında net yabancı girişi görüldü. Buna göre söz konusu hafta içerisinde hisse senedi piyasasında 376,4 milyon dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 152,2 milyon dolarlık bir yabancı girişi gerçekleşti. Böylelikle hisse senedi piyasasındaki yabancı alımı üst üste beşinci haftada da devam ederken, 23 Haziran haftasından bu yana en güçlü yabancı alımı gerçekleşti. Yılbaşından bu yana bakıldığında hisse senedi piyasasında toplam 217 milyon dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 897 milyon dolarlık bir yabancı girişi olduğu takip ediliyor. Son bir sene içerisinde ise hisse senedi piyasasında toplam 674 milyon dolarlık bir yabancı çıkışı, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 1,36 milyar dolarlık bir yabancı girişi görülüyor.

24 Kasım – 1 Aralık haftasında yerleşiklerin DTH’larında 620 milyon dolar (altın hariç, parite etkisinden arındırılmış rakamlar) gerileme yaşandı. Hanehalkı DTH’ları 430 milyon dolar, kurumlar DTH’ları ise 190 milyon dolar azaldı. Aynı hafta içinde kıymetli maden mevduat hesaplarında 154 milyon dolarlık bir düşüş görülürken, söz konusu gerilemenin büyük kısmı hane halkı kıymetli maden hesaplarındaki azalıştan kaynaklandı. Özetle, 24 Kasım – 1 Aralık haftası içerisinde yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak net 774 milyon dolarlık gerileme görüldü.

1 Aralık itibariyle TCMB rezervleri: Brüt döviz rezervleri 140,22 milyar dolar ile bir önceki haftaya göre 3,66 milyar dolar artış kaydederken, net uluslararası rezervler ise 34,75 milyar dolar oldu ve bir önceki haftaya göre 1,03 milyar dolar düşüş gösterdi.

Grafikler

Grafikler

Yabancı portföy akımları

 (yıllık kümülatif, milyon US$, hisse + tahvil)

Kaynak: TCMB,  Tacirler Yatırım

Yurtiçi Yerleşiklerin Döviz Mevduatları

(altın dahil., milyar US$, parite etkisinden arındırılmış)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Uyarı Notu

Detaylı PDF   -   185 KB