Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

07.03.2024

Portföy Hareketleri 23 Şubat – 1 Mart

23 Şubat – 1 Mart Haftası Yabancı Portföy Hareketleri ve Para & Banka İstatistikleri

Detaylı PDF   -   121 KB

İçerikler

İçerikler

Önemli Notlar

  • 23 Şubat – 1 Mart haftasında hisse senedi piyasasında 75,4 milyon dolar, bono tarafında ise net 54,4 milyon dolarlık yabancı satışı.
  • 23 Şubat – 1 Mart haftasında yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak nette 1,26 milyar dolarlık bir düşüş gerçekleşti.
  • 1 Mart itibariyle TCMB brüt döviz rezervleri 0,8 milyar dolar, net uluslararası rezervler ise 1,9 milyar dolar geriledi.

23 Şubat – 1 Mart haftasında yabancı yatırımcılar standart portföy kanallarında net satıcı konumunda yer aldı. Buna göre söz konusu hafta içerisinde hisse senedi piyasasında 75,4 milyon dolar, bono tarafında ise repo işlemleri hariç net 54,4 milyon dolarlık yabancı satışı görüldü. Yılbaşından bu yana bakıldığında hisse senedi piyasasında toplam 39,6 milyon dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 321 milyon dolarlık bir yabancı girişi olduğu takip ediliyor. Son bir sene içerisindeki kümülatif veriye baktığımızda hisse senedi piyasasında toplam 1,9 milyar dolar, bono piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 2,2 milyar dolarlık bir yabancı girişi görülüyor.

23 Şubat – 1 Mart haftasında yerleşiklerin DTH’larında 1,44 milyar dolarlık bir düşüş yaşanırken, DTH’larda önceki hafta görülen yükselişin tamamının geri alındığı takip edildi. Verinin detayını hesapladığımızda ise düşüşün tamamının kurumlar kaynaklı olduğunu, hane halkı DTH’larının artış göstermeye devam ettiğini görüyoruz. Bu çerçevede söz konusu hafta içerisinde kurumlar DTH’ları 1,93 milyar dolar gerilerken, hane halkı DTH’ları ise 483 milyon dolar yükseliş kaydetti. Aynı hafta içinde kıymetli maden mevduat hesaplarında ise 183 milyon dolarlık bir yükseliş yaşanırken, söz konusu yükselişin büyük kısmı (150 milyon dolar) hane halkı kıymetli maden hesaplarındaki artıştan kaynaklandı. Özetle, 23 Şubat – 1 Mart haftasında yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak nette 1,26 milyar dolarlık bir düşüş gerçekleşti.

Söz konusu hafta içerisinde BIST-100 endeksi %3’lük bir düşüş kaydetti. MSCI Türkiye Endeksi aynı dönemde %4 oranında değer kaybederken, MSCI Gelişmekte Olan Ülke Piyasaları Endeksi’ndeki düşüş %0,4 ile daha sınırlı düzeyde gerçekleşerek Türk hisse senetlerindeki negatif ayrışmanın altını çizdi. Bono piyasasında ise söz konusu 2 yıllık tahvil faizinin %43,65 seviyesinden %43,10’a gerilediği, 10 yıllık tahvil faizinin ise %26,71’den seviyesinden %27,26’ya yükseliş kaydettiği takip edildi.

1 Mart itibariyle TCMB rezervleri: Brüt döviz rezervleri 131 milyar dolar ile bir önceki haftaya göre 0,8 milyar dolar gerileme kaydederken, net uluslararası rezervler ise 20,5 milyar dolara indi ve bir önceki haftaya göre 1,9 milyar dolarlık bir düşüşü işaret etti.

Grafikler

Grafikler

Yabancı portföy akımları

 (yıllık kümülatif, milyon US$, hisse + tahvil)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Yurtiçi Yerleşiklerin Döviz Mevduatları

(altın dahil., milyar US$, parite etkisinden arındırılmış)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım


Uyarı Notu