Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

05.01.2024

Portföy Hareketleri 22 – 29 Aralık

22– 29 Aralık Haftası Yabancı Portföy Hareketleri ve Para & Banka İstatistikleri

Detaylı PDF   -   119 KB

İçerikler

İçerikler

Önemli Notlar

  • 2023 yılının son haftasında hisse senedi piyasasındaki yabancı alımı üst üste dokuzuncu haftada da devam ederken, bu dönemde kümülatif giriş 1,94 milyar dolar oldu. 2023 yılı genelinde hisse senedi piyasasında toplam 1,35 milyar dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 2 milyar dolarlık bir yabancı girişi yaşandı.
  • 22 – 29 Aralık haftasında yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak net 1,35 milyar dolarlık bir düşüş yaşandı. Kurumlar DTH’ları azalırken, hane halkı DTH’ları arttı.
  • 29 Aralık itibariyle TCMB brüt rezervlerinde gerileme yaşandı. Buna göre brüt döviz rezervleri 141,1 milyar dolar ile bir önceki haftaya göre 4,4 milyar dolar düşüş kaydederken, net uluslararası rezervler ise 34,9 milyar dolar oldu ve bir önceki haftaya göre 5,1 milyar dolar geriledi.

2023 yılının son haftasında standart portföy kanallarında yabancı girişinin sürdüğü, ancak alımların düşük seviyede gerçekleştiği takip edildi. Buna göre söz konusu hafta içerisinde hisse senedi piyasasında 40 milyon dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 5 milyon dolarlık sınırlı bir yabancı alımı gerçekleşti. Böylelikle hisse senedi piyasasındaki yabancı alımı üst üste dokuzuncu haftada da devam ederken, bu dönemde kümülatif giriş 1,94 milyar dolar oldu. Bu veriler çerçevesinde 2023 yılı içerisinde hisse senedi piyasasında toplam 1,35 milyar dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 2 milyar dolarlık bir yabancı girişi yaşandı.

22 – 29 Aralık haftasında yerleşiklerin DTH’larında 1,36 milyar dolarlık bir düşüş gözlendi. Kurumlar DTH’ları 1,83 milyar dolar azalırken, hane halkı DTH’larında ise 47 milyon dolar yükseliş kaydedildi. Aynı hafta içinde kıymetli maden mevduat hesaplarında ise 1 milyon dolarlık oldukça sınırlı bir artış görüldü. Özetle, 22 – 29 Aralık haftasında yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak net 1,35 milyar dolarlık bir düşüş yaşandı.

29 Aralık itibariyle TCMB rezervleri: Brüt döviz rezervleri 141,1 milyar dolar ile bir önceki haftaya göre 4,4 milyar dolar düşüş kaydederken, net uluslararası rezervler ise 34,9 milyar dolar oldu ve bir önceki haftaya göre 5,1 milyar dolar geriledi.

Grafikler

Grafikler

Yabancı portföy akımları

 (yıllık kümülatif, milyon US$, hisse + tahvil)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Yurtiçi Yerleşiklerin Döviz Mevduatları

(altın dahil., milyar US$, parite etkisinden arındırılmış)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Uyarı Notu