Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

15.02.2024

Portföy Hareketleri 2 – 9 Şubat

2 – 9 Şubat Haftası Yabancı Portföy Hareketleri ve Para & Banka İstatistikleri

Detaylı PDF   -   121 KB

İçerikler

İçerikler

Önemli Notlar

  • 2 – 9 Şubat haftasında hisse senedi piyasasında 36,8 milyon dolar, bono tarafında ise repo işlemleri hariç net 13,5 milyon dolarlık sınırlı bir yabancı alımı görüldü.
  • 2 – 9 Şubat haftasında yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak nette 32 milyon dolarlık sınırlı bir yükseliş gerçekleşti
  • 9 Şubat itibariyle TCMB brüt döviz rezervleri 135 milyar dolar ile bir önceki haftaya göre 518 milyon dolar gerileme kaydederken, net uluslararası rezervler ise 28,8 milyar dolara geriledi ve bir önceki haftaya göre 760 milyar dolarlık bir yükselişi işaret etti.

2 – 9 Şubat haftasında hisse senedi ve bono piyasasında net yabancı girişi görülürken, alımların oldukça sınırlı bir miktarda gerçekleştiği dikkat çekti. Buna göre söz konusu hafta içerisinde hisse senedi piyasasında 36,8 milyon dolar, bono tarafında ise repo işlemleri hariç net 13,5 milyon dolarlık sınırlı bir yabancı alımı görüldü. Son bir sene içerisindeki kümülatif veriye baktığımızda hisse senedi piyasasında toplam 1,96 milyar dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 2,23 milyar dolarlık bir yabancı girişi görülüyor.

2 – 9 Şubat haftasında yerleşiklerin DTH’larında 155 milyon dolarlık bir yükseliş yaşanırken; söz konusu yükselişin tamamının kurumlar kaynaklı olduğu, hane halkı DTH’larının ise düşüş kaydettiği izlendi. Buna göre kurumlar DTH’ları 623 milyon dolar artarken, hane halkı DTH’ları ise 468 milyon dolar geriledi.  Aynı hafta içinde kıymetli maden mevduat hesaplarında ise 123 milyon dolarlık bir gerileme yaşandı. Özetle, 2 – 9 Şubat haftasında yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak nette 32 milyon dolarlık sınırlı bir yükseliş gerçekleşti.

Söz konusu hafta içerisinde BİST-100 endeksi %4,4 oranında bir yükseliş kaydetti. MSCI Türkiye Endeksi aynı dönemde %3,4 oranında değer kazanırken, MSCI Gelişmekte Olan Ülke Piyasaları Endeksi’ndeki yükseliş %0,7 ile sınırlı kalarak Türk hisse senetlerindeki pozitif ayrışmanın altını çizdi. Bono piyasasında 2 – 9 Şubat haftasında 2 yıllık tahvil faizinin %42,8’e doğru sınırlı bir gerileme kaydettiği, 10 yıllık tahvil faizinin ise %27,60 seviyesinden %27,30’e hafif geri çekildiği takip edildi.

9 Şubat itibariyle TCMB rezervleri: Brüt döviz rezervleri 135 milyar dolar ile bir önceki haftaya göre 518 milyon dolar gerileme kaydederken, net uluslararası rezervler ise 28,8 milyar dolara geriledi ve bir önceki haftaya göre 760 milyar dolarlık bir yükselişi işaret etti.

Grafikler

Grafikler

Yabancı portföy akımları

 (yıllık kümülatif, milyon US$, hisse + tahvil)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Yurtiçi Yerleşiklerin Döviz Mevduatları

(altın dahil., milyar US$, parite etkisinden arındırılmış)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Uyarı Notu