Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

30.11.2023

Portföy Hareketleri 17– 24 Kasım

17- 24 Kasım Haftası Yabancı Portföy Hareketleri ve Para & Banka İstatistikleri

İçerikler

İçerikler

Önemli Notlar

  • 17 – 24 Kasım haftasında hisse senedi piyasasında 214,8 milyon dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 96,8 milyon dolarlık bir yabancı girişi gerçekleşti.
  • 10 – 17 Kasım haftasında yerleşiklerin altın hariç DTH’larında (parite etkisinden arındırılmış) 0,98 milyar dolar, altın dahil DTH’larında ise 1,04 milyar dolar düşüş yaşandı.
  • TCMB rezervlerindeki yükseliş devam etti. Buna göre brüt döviz rezervleri haftalık bazda 2 milyar artarken, net uluslararası rezervler ise 6,8 milyar dolar yükseliş gösterdi.

17 – 24 Kasım haftasında standart portföy kanallarında net yabancı girişi görüldü. Buna göre söz konusu hafta içerisinde hisse senedi piyasasında 214,8 milyon dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 96,8 milyon dolarlık bir yabancı girişi gerçekleşti. Yılbaşından bu yana bakıldığında hisse senedi piyasasında toplam 160 milyon dolarlık bir yabancı çıkışı, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 755 milyon dolarlık bir yabancı girişi olduğu takip ediliyor. Son bir sene içerisinde ise hisse senedi piyasasında toplam 710 milyon dolarlık bir yabancı çıkışı, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 750 milyon dolarlık bir yabancı girişi görülüyor.

17 – 24 Kasım haftasında yerleşiklerin DTH’larında 0,98 milyar dolar (altın hariç, parite etkisinden arındırılmış rakamlar) gerileme yaşandı. Hanehalkı DTH’ları 0,34 milyar dolar, kurumlar DTH’ları ise 0,64 milyar dolar azaldı. Aynı hafta içinde kıymetli maden mevduat hesaplarında 0,06 milyar dolarlık sınırlı bir düşüş görülürken, söz konusu gerileme hane halkı kıymetli maden hesaplarındaki azalıştan kaynaklandı. Özetle, 17 – 24 Kasım haftası içerisinde yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak net 1,04 milyar dolarlık bir gerileme görüldü.

24 Kasım itibariyle TCMB rezervleri: Brüt döviz rezervleri 136,56 milyar dolar ile bir önceki haftaya göre 2 milyar dolar artış kaydederken, net uluslararası rezervler ise 35,8 milyar dolar oldu ve bir önceki haftaya göre 6,8 milyar dolar yükseliş gösterdi.

Grafikler

Grafikler

Yabancı portföy akımları (yıllık kümülatif, milyon US$, hisse + tahvil)

Kaynak: TCMB,  Tacirler Yatırım

Yurtiçi Yerleşiklerin Döviz Mevduatları (altın dahil., milyar US$, parite etkisinden arındırılmış)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Uyarı Notu

Detaylı PDF   -   185 KB