Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

28.12.2023

Portföy Hareketleri 15 – 22 Aralık

15 – 22 Aralık Haftası Yabancı Portföy Hareketleri ve Para & Banka İstatistikleri

İçerikler

İçerikler

Önemli Notlar

  • 15 – 22 Aralık haftasında standart portföy kanallarında yabancı girişinin sürdüğü, ancak alımların önceki haftaya kıyasla daha düşük seviyede gerçekleştiği takip edildi. Hisse senedi piyasasındaki yabancı alımı ise üst üste sekizinci haftada da devam etti.
  • 8 – 15 Aralık haftasında yerleşiklerin altın hariç DTH’larında (parite etkisinden arındırılmış) 54 milyon dolar, altın dahil DTH’larında ise 408 milyon dolar yükseliş yaşandı.
  • 22 Aralık itibariyle TCMB brüt rezervlerindeki artışın sürdüğü izlendi. Buna göre brüt döviz rezervleri 145,5milyar dolar ile bir önceki haftaya göre 2,9 milyar dolar artış kaydederek rekor düzeye ulaşırken, net uluslararası rezervler ise 40milyar dolar oldu ve bir önceki haftaya göre 2,9 milyar dolar yükseliş gösterdi.

15 – 22 Aralık haftasında standart portföy kanallarında yabancı girişinin sürdüğü, ancak alımların önceki haftaya kıyasla daha düşük seviyede gerçekleştiği takip edildi. Buna göre söz konusu hafta içerisinde hisse senedi piyasasında 140 milyon dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 34 milyon dolarlık bir yabancı alımı gerçekleşti. Böylelikle hisse senedi piyasasındaki yabancı alımı üst üste sekizinci haftada da devam ederken, bu dönemde kümülatif girişi 1,9 milyar dolar oldu. Son bir sene içerisinde hisse senedi piyasasında toplam 1,26 milyar dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 2 milyar dolarlık bir yabancı girişi görülüyor.

15 – 22 Aralık haftasında yerleşiklerin DTH’larında 54 milyon dolarlık (altın hariç, parite etkisinden arındırılmış) sınırlı bir yükseliş gözlendi. Aynı hafta içinde kıymetli maden mevduat hesaplarında ise 354 milyon dolarlık güçlü bir artış görülürken, söz konusu yükselişin tamamına yakını hane halkı alımlarından kaynaklandı. Özetle, aralık ayının ikinci haftasında yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak net 408 milyon dolarlık bir yükseliş yaşandı.

22 Aralık itibariyle TCMB rezervleri: Brüt döviz rezervleri 145,5 milyar dolar ile bir önceki haftaya göre 2,9 milyar dolar artış kaydederek rekor düzeye ulaşırken, net uluslararası rezervler ise 40milyar dolar oldu ve bir önceki haftaya göre 2,9 milyar dolar yükseliş gösterdi.

Grafikler

Grafikler

Yabancı portföy akımları

 (yıllık kümülatif, milyon US$, hisse + tahvil)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Yurtiçi Yerleşiklerin Döviz Mevduatları
(altın dahil., milyar US$, parite etkisinden arındırılmış)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Uyarı Notu

Detaylı PDF   -   180 KB