Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

12.01.2024

Ödemeler Dengesi – Kasım 2023

Kasım ayında cari açık 2,7 milyar dolar oldu

Detaylı PDF   -   109 KB

İçerikler

İçerikler

Kasım ayında cari açık 2,7 milyar dolar oldu

Kasım ayında cari açık 2,7 milyon dolar olurken, kurum tahminimiz ve piyasa medyan beklentisi olan 1,6 milyar dolar açık seviyesinin üzerinde gerçekleşti. Böylece yıllık açık 50,9 milyar dolardan 49,6 milyar dolara geriledi. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı (çekirdek denge) aylık 2,15 milyar dolar fazla verirken, burada 12 aylık fazla 34,7 milyar dolardan 31,9 milyar dolara indi.

Alt kalemleri incelediğimizde; Ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının kasım ayında 4,4 milyar TL olarak gerçekleştiği görülürken, altın ithalatının ise kasım ayında 2 milyar TL ile ekim ayına göre (1,9 milyar TL) sınırlı bir yükseliş gösterdiği takip edildi. Hizmet dengesi tarafında seyahat gelirlerindeki azalmasının cari açıktaki yükselişle önemli rol oynadığı ve seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirin kasım ayında 4,7 milyar dolardan 2,3 milyar dolara indiği görüldü. Diğer yandan kasım ayında birincil gelir dengesi kalemi 1,3 milyar dolar net çıkış, ikincil gelir dengesi kalemi ise 13 milyon dolar net giriş kaydetti.

Sermaye hareketleri tarafına baktığımızda; Net portföy hareketlerinde kasım ayında 5,4 milyar dolarlık güçlü bir girişin yaşandığı, yılbaşından bu yana toplam girişin ise 6,6 milyar dolara yükseldiği takip edildi. Alt kalemleri incelediğimizde ise yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 753 milyon dolar ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 353 milyon dolar net alım yaptığı görülüyor. Diğer taraftan yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 182 milyon dolar net düşüş kaydederken, yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatlarında toplam 591 milyon dolar artış gözlemlendi. Net hata ve noksan kaleminde ise kasım ayında 2 milyar dolar kadar bir çıkış olduğu izleniyor. Son olarak kasım ayında resmi rezervlerde 6,7 milyar dolar net artış takip edildi.  

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan öncü veriler dış ticaret dengesindeki iyileşmenin aralık ayında da etkisini sürdürdüğünü ortaya koyuyor. Aralık ayına ilişkin açıklanan öncü verilere göre ithalat 29,1 milyar dolar, ihracat ise 23 milyar dolar oldu. Böylelikle dış ticaret açığı kasım ayındaki 5,9 milyar dolar düzeyinden 6,1 milyar dolara sınırlı bir artık gösterdi.

2023 yılı cari işlemler açığının 45 milyar dolar civarında oluşacağını tahmin ediyoruz. Kızıldeniz gerilimi ile birlikte petrol fiyatlarında varil başına 80$ seviyesi üzerine varan yükselişler gözlemlesek de son dönemde 75$ – 80$ bandında bir dengelenmenin ön plana çıktığını izliyoruz. Jeopolitik risklerin devamı cari açık üzerindeki baskının artmasına yol açabilecekken, diğer yandan ekonomi yönetiminin büyümeden feragat edilmeyen bir politika anlayışının altını çiziyor olmasının cari açıktaki iyileşmeyi sınırlandırabilecek unsurlar arasında yer aldığını belirtmek gerekir. Önümüzdeki dönemde küresel enerji fiyatlarındaki gelişmelerin yanı sıra yurt içinde talep dinamiklerinde gözlemlenebilecek yavaşlamanın boyutu cari açıktaki iyileşmenin seyri açısından önemli olacak. 2024 yılına ilişkin cari işlemler açığı tahminimiz 33 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Grafikler

Grafikler

Cari İşlemler Dengesi (yıllık, milyar US$)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Dış Ticaret Dengesi (yıllık, milyar $)

Kaynak: TÜİK, Tacirler Yatırım

Uyarı Notu