Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

Halka Arz Raporları

En Son Gelişmeler

Bu değerlendirme raporu Sermaye Piyasası Kurulu’nun 22/06/2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Seri: VII 128.1 numaralı Pay Tebliği’nin 29. maddesinin 2 fıkrası kapsamında Tacirler Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından hazırlanmıştır. Arbul Entegre Tekstil İşletmeleri A.Ş.’nin halka arzına ilişkin olarak, yatırımcıların halka arza katılması ya da katılmaması yönünde bir öneri ya da teklif değildir.

Bu rapor yalnızca aracı kurumun fiyat tespit raporu hakkındaki görüşü olup yatırımcılar, halka arza ilişkin sirküleri ve izahnameyi inceleyerek kararlarını vermelidirler.

Halka Arz Bilgileri

Arbul Entegre Hakkında

Ortaklık Yapısı

Finansal Bilgiler

Fiyat Tespit Raporu Hakkındaki Görüşlerimiz

  • Raporda şirket hakkında verilen bilgi, açıklama ve mali tablolar yeterlidir. 
  • Şirket’in projeksiyonunda 2014-2018 yılları arasında ortalama %15,9 satış büyümesi gerçekleştireceği varsayılmış olup, bu rakam 2009-2013 yılları arasında gerçekleştirdiği %25 ortalama satış büyümesine göre makuldür. 
  • İndirgenmiş nakit akımları projeksiyonunda 2013 yılında %10 seviyelerinde olan brüt kar marjının 2015 yılından itibaren %19 seviyelerine yükseleceği öngörülmekte olup bunun gerekçesi olarak dijital baskı alanında yeni üretim faaliyetlerine başlanması olarak gösterilmiştir. Şirket faaliyet giderlerindeki artışın %10 ile sınırlı kalması şirket faaliyet kar marjının 2015 yılından itibaren %17 seviyelerine yükselmesine neden olmaktadır. Şirket’in yeni yatırım sonrası başlayacağı faaliyetlerin faaliyet giderlerine (pazarlama-satış-dağıtım giderleri ve ar-ge giderleri) tam olarak yansıtılmadığı görülmektedir. 
  • Piyasa çarpanları hesaplanırken Piyasa Değeri/Defter Değeri, Firma Değeri/Satış ve Firma Değeri/FAVÖK çarpanlarına göre hesaplama yapılmıştır. Benzer şirketler için çarpanlar hesaplanırken uç değerlerin dikkate alınmamış olması değerleme açısından olumludur.
  • Hisse fiyatının belirlenmesinde kullanılan ağırlıklar makuldür

Sonuç

Arbul Entegre için %50 indirgenmiş nakit akımları, %10 Bist 100 Çarpanları, %20 benzer şirket çarpanları ve %20 tekstil ve deri sektörü çarpanları kullanılarak elde edilen 2,12 hisse fiyatına %5,6 iskonto uygulanarak elde edilen 2,00 TL halka arz fiyatı makuldür.

`Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.`