Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

26.06.2024

Haftalık TCMB Verileri 7 – 14 Haziran

Yerleşiklerin DTH satışı sürüyor

Detaylı PDF   -   123 KB

İçerikler

İçerikler

7 – 14 Haziran döneminde hisse senedi piyasasındaki yabancı satışı üst üste beşinci haftada da sürerken, tahvile yabancı girişinin ise devam ettiği izlendi. Bu dönemde hisse piyasasında 439,2 milyon dolarlık yabancı satışı, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 791,7 dolarlık bir yabancı girişi gerçekleşti. Yabancı yatırımcının toplam tahvil stoku içerisindeki payı ise %5,6’dan %5,7’ye yükseldi. Yılbaşından bu yana bakıldığında hisse senedi piyasasında toplam 866 milyon dolarlık bir çıkış göze çarparken, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 10,8 milyar dolarlık bir yabancı alımı izleniyor. Son bir sene içerisinde ise hisse piyasasında 1,5 milyar dolar, bono piyasasında da repo işlemleri hariç 10 milyar dolarlık kümülatif yabancı girişi söz konusu.

Ters dolarizasyon sürecinin 7 – 14 Haziran haftasında da sürdüğü ve gözlemlendi. Söz konusu hafta içerisinde yerleşiklerin altın hariç parite etkisinden arındırılmış DTH’ları 1,5 milyar dolar gerilerken; verinin detayını hesapladığımızda hane halkı DTH’larının 733 milyon dolar, kurumlar DTH’larının ise 767 milyon dolar azaldığını görmekteyiz. Altın tarafında baktığımızda ise aynı hafta içerisinde kıymetli maden mevduat hesaplarında 176 milyon dolarlık sınırlı bir düşüş yaşanırken, söz konusu gerilemenin büyük kısmı hane halkı kıymetli maden hesaplarındaki düşüşten kaynaklandı. Özetle, 7 – 14 Haziran haftasında yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak 1,68 milyar dolarlık bir düşüş gerçekleşti. 31 Mart seçimlerinden bu yana yerleşiklerin DTH’larında 22 milyar dolara yakın bir düşüş yaşandığı dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz hafta açıklanan rezerv verileri çerçevesinde net uluslararası döviz rezervleri 7 – 14 Haziran haftasında 53 milyon dolarlık sınırlı bir düşüşle 46,95 milyar dolara indi. Brüt döviz rezervi ise bu dönemde 15 milyon dolarlık sınırlı bir artışla 146,39 milyar dolara çıktı. 14 Haziran itibariyle swap stoku 35,5 milyar dolara inerken, swaplar hariç net rezerv 11,4 milyar dolar düzeyine yükseldi. Yarın açıklanacak olan 14 – 21 Haziran verileri öncesinde TCMB analitik bilanço verileri üzerinden yaptığımız hesaplamalar çerçevesinde net döviz rezervinin bayram haftasında 2,1 milyar dolar gerileyerek 44,85 milyar dolara indiğini, brüt döviz rezervinin ise 1,2 milyar dolar artışla 147,56 milyar dolara yükseldiğini hesaplıyoruz.

Grafikler

Grafikler

Yabancı portföy akımları

 (yıllık kümülatif, milyon US$, hisse + tahvil)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Yurtiçi Yerleşiklerin Döviz Mevduatları
(altın dahil., milyar US$, parite etkisinden arındırılmış)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Uyarı Notu