Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

27.06.2024

Haftalık TCMB Verileri 14 – 21 Haziran

Net döviz rezervi 2,1 milyar dolar azaldı

Detaylı PDF   -   121 KB

İçerikler

İçerikler

Bayram haftasına denk gelmesi dolayısı ile yalnızca iki işlem gününü içeren 14 – 21 Haziran haftasına ilişkin verilere göre yabancı yatırımcılar hisse senedi piyasasında net satıcı konumunda yer almaya devam ederken, tahvile ise sınırlı bir giriş gerçekleştirdiler. Bu dönemde hisse piyasasında 158,3 milyon dolarlık yabancı satışı, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 34,5 dolarlık bir yabancı girişi gerçekleşti. Yabancı yatırımcının toplam tahvil stoku içerisindeki payı ise %5,7 seviyesinden %5,6 seviyesine indi. Yılbaşından bu yana bakıldığında hisse senedi piyasasında toplam 1 milyar dolarlık bir çıkış göze çarparken, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 8,8 milyar dolarlık bir yabancı alımı izleniyor. Son bir sene içerisinde ise hisse piyasasında 958 milyon dolar, bono piyasasında da repo işlemleri hariç 10,8 milyar dolarlık kümülatif yabancı girişi söz konusu.

Yerleşiklerin DTH’larında iki ayın ardından ilk artış gerçekleşti. Bu çerçevede, Bayram dönemini kapsayan ve kurda 32,30’lu seviyelerden 32,90’a doğru bir yükseliş hareketinin yaşandığı 14 – 21 Haziran döneminde yerleşiklerin altın hariç parite etkisinden arındırılmış DTH’ları 1,76 milyar dolar artarken; verinin detayını hesapladığımızda hane halkı DTH’larının 154 milyon dolar, kurumlar DTH’larının ise 1,61 milyar dolar arttığını ve dolayısı ile artışın kurumlar kaynaklı olduğunu görmekteyiz. Altın tarafında baktığımızda ise aynı hafta içerisinde kıymetli maden mevduat hesaplarında 134 milyon dolarlık bir düşüş göze çarpıyor.  Özetle, 14 – 21 Haziran haftasında yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak 1,63 milyar dolarlık bir yükseliş gerçekleşti. 31 Mart seçimlerinden bu yana yerleşiklerin DTH’larında 20 milyar doların üzerinde bir düşüş yaşandığı dikkat çekiyor.

14 – 21 Haziran döneminde net döviz rezervi 45 milyar doların altına inerken, brüt rezervlerdeki yükseliş devam etti. Bu dönemde net döviz rezervi 2,1 milyar dolarlık azalışla 44,8 milyar dolara inerken, brüt döviz rezervi ise 1,3 milyar dolar artışla 147,7 milyar dolara çıktı. 21 Haziran itibariyle swap stoku 32,2 milyar dolara inerken, swaplar hariç net rezerv 12,6 milyar dolar düzeyine yükseldi.

Grafikler

Grafikler

Yabancı portföy akımları

 (yıllık kümülatif, milyon US$, hisse + tahvil)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Yurtiçi Yerleşiklerin Döviz Mevduatları
(altın dahil., milyar US$, parite etkisinden arındırılmış)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Uyarı Notu