Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

09.04.2024

Günlük Bülten

Tacirler Yatırım

Detaylı PDF   -   1.4 MB

Güne Başlarken

Günaydın. Küresel risk iştahı güne yatay pozitif başlıyor. BIST’te haftanın ilk işlem gününde de yukarı yönlü ivmenin devamını gördük, bugün yarım gün olmasından dolayı hareketlerin daha sınırlı olmasını beklesek de uzun vadede pozitif görünüm devam ediyor. XU100 için dirençler 9840 ve 10000, destekler 9620 ve 9420. Günün ajandası sakin, yurt içi piyasaların kapalı olduğu süre zarfında ise yarın açıklanacak olan ABD TÜFE rakamının global piyasalara etki düzeyi yüksek; beklenenin üstünde veri ABD’de faiz indirme beklentilerini geciktirebilir. Türkiye 5 yıllık CDS primleri, düne göre hafif aşağıda, 299 baz puandan güne başlıyor.

Günlük Teknik Analiz Bazlı Hisse Önerileri

Şirket ve Sektör Haberleri

  • EGPRO: Ege Profil, 4Ç23 finansal sonuçlarını 441 milyon TL net zarar ile açıkladı. Şirket, bir önceki çeyrek 306 milyon TL net kar ile açıklarken, bir önceki yılın aynı döneminde ise 134 milyon TL net zarar ile açıklamıştı.
  • TNZTP: Tapdi Sağlık, 4Ç23 finansal sonuçlarını 620 milyon TL net kar ile açıkladı. Açıklanan net kar, çeyreklik bazda %1609, yıllık bazda ise %274 arttı.
  • VESTL: Vestel, stratejik global büyüme hedefi doğrultusunda beyaz eşya alanında faaliyet gösteren, Cylinda AB'nin sermayesini temsil eden paylarının tamamının satın alımı için hisse alım sözleşmesi imzaladı. Bu yatırımın özellikle Kuzey Avrupa ülkelerindeki pazar payını artırmasına katkı sağlayacağı beklenmektedir.
  • PEGYO: Pera GYO, 4Ç23 finansal sonuçlarını 46 milyon TL net kar ile açıkladı. Şirket, bir önceki çeyrek 5 milyon TL net zarar, bir önceki yılın aynı döneminde ise 427 milyon TL net kar ile açıklamıştı.
  • BMSTL: Birleşik Metal, 2023 yılında 49,4 bin ton satış gerçekleştirdiğini açıkladı. 2024 yılı beklentilerine göre, tonaj bazında %6,5 artışla 52,6 bin ton satış gerçekleştirmeyi hedefliyor. Şirket, daha önceden duyurmuş olduğu fabrika kiralamasıyla birlikte 2024 yılının 4. çeyreğinde fabrikanın devreye alınmasıyla üretimin 9 bin ton artması ve ciroya 8,5 milyon USD katkıda bulunması bekleniyor.
  • KRVGD: Kervan Gıda, gıda sektöründe ürün çeşitliliğini artırma ve katma değeri yüksek ürünlere yönelik yatırımları kapsamında gıda sektöründe freeze-dry (dondurarak kurutma) teknolojisi ile üretim faaliyeti gösteren İzmir - Tire OSB'de kurulu Dryff Kurutulmuş Gıda’nın (Dryff) sermayesinin %100'üne denk gelen payların 506 bin EUR karşılığında satın alınmasına ilişkin hisse devir sözleşmesi imzaladı.

Ekonomi ve Politika Haberleri

Sanayi Üretimi Şubatta yıllık %11,5 büyüme gösterdi.

Sanayi Üretiminde beklenti %8,1 idi. GSYH büyümesi açısından önemli, ancak etkisi geçmişe göre biraz sınırlı bir veri. Yine de bu artış son iki yılın en güçlü Sanayi Üretimi büyümesine işaret ediyor. Alt sektörlere baktığımızda, madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %12,8 arttı, imalat sanayi sektörü endeksi %11,9 arttı ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %7,7 büyüme gösterdi.

Bayram tatili nedeniyle bu hafta yurt içinde veri akışı zayıf olacak

Avrupa’da hızlı soğuyan ekonomiye rağmen enflasyon kazanımlarının çok daha belirgin olması ile birlikte ECB’nin Fed'den daha önce, 6 Haziran toplantısında faiz indirimlerine başlayacağı görüşümüzü koruyoruz. Bu çerçevede bu haftaki toplantıda ECB’den politika değişikliği beklememekle birlikte, faiz indirimlerine ilişkin piyasa ile kurulacak iletişim açısından gelecek açıklamaların önemli olmasını bekliyoruz. 8 – 12 Nisan haftasına ilişkin ekonomik veri takvimimizi linkte bulabilirsiniz.

VIOP 30 Teknik Analiz

VIOP 30 Teknik Analiz

Nisan ayı VIOP 30 endeks kontratı, geçtiğimiz işlem gününde 10.693 puan seviyesinden günlük kapanış gerçekleştirdi. Bugün yukarı yönlü hareketlerde ilk olarak 10.850 ve ardından 11.000 puan seviyelerini takip edeceğiz. Aşağı yönlü olası hareketlerde ise 10.550 puan seviyesi ilk destek noktamızı oluştururken, ana desteğimiz 10.350 puan seviyesi.

BIST 100 Teknik Analiz

BIST 100 Teknik Analiz

İndikatör Yorum

  • Momentum (trendin ivmesini gösterir): 100 eşik değerinin üzerinde. Olumlu.
  • MACD (orta vadeli trend göstergesi): MACD (26,12) yeniden ALIM sinyali üretti. BIST’teki hızlı yükselişe karşın MACD’nin geriden gelen ve ağır hareket eden bir gösterge olduğunu hatırlatalım. Olumlu.
  • RSI (trendin gücünü gösterir): Son iki işlem günü gerçekleşen hızlı yükselişle aşırı alım bölgesine yöneldi. Aşırı alım bölgesi, fiyatların riskli bölgeye geldiğini değil, piyasanın gücünü gösterir. Olumlu.
  • Hareketli Ortalamalar: Endeks 5-g, 22-g ve 50-g hareketli ortalamalarının üstünde. Olumlu.

FX Teknik Analiz

FX Teknik Analiz

USD/TRY

Yerel seçimlerin ardından geçtiğimiz haftayı dolar karşısında yükselişle tamamlayan Türk lirasının GoÜ para birimleri arasında olumlu ayrıştığını takip ettik. Yeni haftaya başlarken kurda 32 seviyesi civarında dalgalı bir seyrin ön planda olduğunu izliyoruz. Teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda USDTRY paritesinde  kısa vadeye ilişkin 30 – 33 bandını ön plana çıkarmaya devam ediyoruz. Seçimlerin ardından önceki haftalarda artan bireysel döviz talebinin dengelenmesini ve kurdaki volatilitenin azalmasını beklemekteyiz.

EUR/USD

Bu hafta Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısından gelecek olan mesajlar kısa vadeli yön açısından belirleyici olacak. Avrupa’da hızlı soğuyan ekonomiye rağmen enflasyon kazanımlarının çok daha belirgin olması ile birlikte ECB’nin Fed’den daha önce, 6 Haziran toplantısında faiz indirimlerine başlayacağı görüşümüzü koruyoruz. Hafta içerisinde 1,0875’ten geçen 100 GHO’yu takip edeceğiz, zira yukarı yönlü hareketin devamlılığı açısından bu seviyenin aşılması önem arz ediyor. Aşağıda ise 1,0830’dan geçen 50 GHO, 1,0820 ve 1,0760 destek konumunda.

XAU/USD

ABD 10 yıllıklarındaki yükseliş hareketlerinde önemli bir düşüş tepkisi vermeyen ons altında jeopolitik risklerin tampon görevi gördüğü, öte yandan getirirlerde izlenen geri çekilmelere ise hızlı yükseliş reaksiyonlarının olduğunu görmekteyiz. Son çeyreğe doğru faiz indirimlerinin başlaması ile birlikte söz konusu hareketin daha da besleneceği bir düzlemin ön plana çıkmasını bekliyoruz. Bu çerçevede altında yükseliş hikayesinin henüz sona ermediği görüşündeyiz. Teknik göstergeler kısa vadede 2.250$ – 2.350$ bandının etkili olabileceğini işaret ediyor.

XAG/USD

Yükseliş kanalı içerisindeki hareketini koruyan gümüşte, teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda kısa vadeye ilişkin olarak 25,50$ – 28$ bandını ön plana çıkarmaya devam ediyoruz. Kanalın üst sınırına denk gelen 28$ seviyesinin aşılması durumunda yükseliş eğiliminin hız kazanması beklenebilir. 28$ direncinin aşılması ve kanalın yukarı yönlü kırılması durumunda 28,30$ ve 28,50$ seviyeleri direnç olarak izlenecek. Hedef işlem aralığımızın alt sınırı olan 25,50$ öncesinde ise 27$, 26,75$, 26,35$ ve 26$ seviyeleri ara destek konumunda.