Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

01.02.2024

Günlük Bülten

Tacirler Yatırım

Detaylı PDF   -   825 KB

Piyasalar Açılmadan Önce Bilinmesi Gereken 3 Şey

 • Fed politika faizini sabit bırakırken, faiz azaltımına başlamadan önce daha fazla veriye ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.
 • Bugün, Euro Bölgesi veri yoğun bir gün geçirecek. Euro Bölgesi’nde TÜFE ve işsizlik verileri açıklanacak.
 • Çin yetkilileri, bölgede destekleyici teşviklere devam ediyor. Buna göre, bütçeden ‘gerektiği yoğunlukta’ harcama yapılacağını açıkladı.

Göstergeler

Model Portföy

Günlük Teknik Analiz Bazlı Hisse Önerileri

Ekonomi ve Politika Haberleri

Saat 10:00’da İSO Türkiye Ocak İmalat PMI verisi açıklanacak

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI verisi aralık ayında 47,2 seviyesinden 47,4 seviyesine sınırlı bir yükseliş kaydetti. İSO İmalat PMI’ın üst üste altıncı ayda da 50 eşik değerin altında kaldığı dikkat çekti. İSO tarafından veri ile birlikte açıklanan notta aralık ayında hem toplam yeni siparişlerde hem de yurt dışından alınan yeni siparişlerde yavaşlamanın sürdüğü vurgulandı.

 • 2023’ün son çeyreğine ilişkin gelen öncü verilerin büyümeye ilişkin yavaşlama sinyalleri verdiklerini görmekteyiz. Bu çerçevede üçüncü çeyrekte görülen yıllık %5,9’luk güçlü büyümenin ardından yılın son çeyreğinde daha ılımlı bir büyüme görünümü ile birlikte 2023 yılı büyümesinin %4 seviyesinde oluşmasını bekliyoruz. 2024 büyüme beklentimiz ise %3 seviyesinde bulunuyor.

Saat 12:00’da İTO Ocak İstanbul Enflasyonu açıklanacak

5 Şubat Pazartesi günü açıklanacak olan TÜİK enflasyon verileri öncesinde İstanbul’da özellikle işlememiş gıda fiyatlarında nasıl bir değişim olduğunu yakından takip edeceğiz. Ocak aylık enflasyon artış beklentimiz %6,5 seviyesinde bulunuyor. Beklentilerin üzerinde gerçekleşen ücret artışları ve yönetilen / yönlendirilen fiyat ve otomatik vergi ayarlamalarının etkisi ile birlikte ocak ayında aylık bazda güçlü bir fiyat artışı yaşanacağını öngörüyoruz. Foreks Haber Anketi sonuçlarına göre ise ocak ayı enflasyonuna ilişkin piyasa medyan tahmini %6,62 seviyesinde bulunuyor. 5 Şubat Pazartesi günü açıklanacak olan ocak enflasyon verilerinin ardından 8 Şubat Perşembe günü ise 2024 – 1. Çeyrek Enflasyon Raporu yayınlanacak.

Saat 14:30’da 19 – 26 Ocak haftasına ilişkin yabancı portföy hareketleri ve para & banka istatistikleri açıklanacak

12 – 19 Ocak haftasında yabancı yatırımcılar hisse senedi piyasasında net alıcı konumunda yer alırken, bono piyasasında ise sınırlı bir yabancı satışı gerçekleşti.

 • Buna göre söz konusu hafta içerisinde hisse senedi piyasasında 145,6 milyon dolarlık bir yabancı alımı görülürken, bono tarafında ise repo işlemleri hariç net 40,3 milyon dolarlık satış görüldü.
 • Son bir sene içerisinde hisse senedi piyasasında toplam 1,98 milyar dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 2,3 milyar dolarlık bir yabancı girişi görülüyor.

12 – 19 Ocak haftasında yerleşiklerin DTH’larında 508 milyon dolarlık bir yükseliş gözlendi. Kurumlar DTH’ları 751 milyon dolar artarken, hane halkı DTH’ları ise 243 milyon dolar geriledi.

 • Aynı hafta içinde kıymetli maden mevduat hesaplarında ise 473 milyon dolarlık bir yükseliş görüldü.
 • Özetle, 12 – 19 Ocak haftasında yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak net 981 milyon dolarlık güçlü bir artış yaşandı.

 

 

Aralık dış ticaret açığı 6,04 milyar dolar oldu

TÜİK aralık ayı dış ticaret verilerini açıkladı. Buna göre aralık ayında ihracat yıllık bazda %0,4 artarak 23 milyar dolar, ithalat ise %11 azalarak 29,04 milyar dolar olarak gerçekleşti. Böylelikle dış ticaret açığı kasım ayında yıllık %38 düşüşle 6,04 milyar dolar oldu. Dış ticaret açığı kasım ayında 5,9 milyar dolar düzeyindeydi. Çekirdek verilere baktığımızda enerji ve altın harici ihracat aylık %1,7 düşüşle 21,04 milyar dolara, enerji ve altın harici ithalat %4,2 düşüşle 20,8 milyar dolara geriledi.

 • 2023 yılı cari işlemler açığının 45 milyar dolar civarında oluşacağını tahmin ediyoruz. 2024 yılına ilişkin cari işlemler açığı tahminimiz 33 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.
 • Artan jeopolitik riskler çerçevesinde Brent petrolün varil başına 80$ seviyesi üzerine yerleşmiş olduğu takip ediliyor. Jeopolitik risklerin devamı cari açık üzerindeki baskının artmasına yol açabilecekken, ekonomik aktivitenin canlılığını koruması cari açıktaki iyileşmeyi sınırlandırabilecek unsurlar arasında yer aldığını belirtmek gerekir.
 • Öte yandan, aralık dış ticaret verileri sanayi üretiminin söz konusu ay içerisinde zayıf bir resmi işaret etmeye devam edebileceğini işaret ediyor. Gelen öncü veriler, üçüncü çeyrekte kaydedilen güçlü büyümenin ardından yılın son çeyreğinde ekonomide daha ılımlı bir büyüme görünümünü işaret ediyor.

Ayrıntılı rapor için tıklayınız.

SAMEKS Bileşik Endeksi ocak ayında 51,4 seviyesine geriledi

MÜSİAD tarafından hazırlanan SAMEKS (Satınalma Müdürleri Bileşik Endeksi) Bileşik Endeksi, ocak ayında aylık bazda 3,4 puan gerileyerek 51,4 seviyesine indi. SAMEKS İmalat Endeksi 3,3 puanlık düşüşle 54,5 seviyesine inerken, SAMEKS Hizmet Sektörü Endeksi ise aylık bazda 3 puanlık düşüşle 49,7 seviyesine inerek 50 eşik değerin altına geriledi.

 • Veri ile birlikte açıklanan notta önceki aya göre 9,2 puan gerileyerek 64,3’e inen girdi alımları alt endeksinin imalat sektörü genelinde gözlenen yavaşlamanın belirleyicisi olduğu ifade edilirken, üretim alt endeksinin aylık bazda 6,4 puan ve nihai mal stoku alt endeksinin ise 7,5 puan gerilediği ifade edildi.
 • Hizmet sektörüne ilişkin ise iş hacmi alt endeksinin önceki aya göre 8,2 puanlık sert düşüşle 42 seviyesine gerileyerek sektörde kaydedilen ivme kaybının belirleyicisi olduğu ifade edilirken, 1,2 puanlık azalışla 48,8 seviyesine gerileyen tedarikçilerin teslimat süresi alt endeksi ve 1,2 puan azalış kaydeden istihdam alt endeksinin de sektöre ilişkin olumsuz sinyaller verdiğinin altı çizildi.

Hazine 3 aylık (Şubat – Mart – Nisan) İç Borçlanma Stratejisi açıklandı

Açıklanan programa göre Hazine şubat ayında 200 milyar TL’lik yüklü itfası karşılığında piyasalardan toplam 250 milyar TL’lik iç borçlanma gerçekleştirmeyi planlıyor – iç borç çevirme oranı %125 olarak planlanıyor.

Şirket ve Sektör Haberleri

EKGYO – Emlak Konut, 2023 yılında toplam tutarı 53,2 milyar TL olan 5.717 adet bağımsız bölümün satışının gerçekleştirildiğini açıklamıştır.

ISFIN – İş Finansal Kiralama, 4Ç23 finansal sonuçlarını 392 milyon TL net kar ile açıklamıştır. Açıklanan kar rakamı yıllık bazda %78 artarken, çeyreklik bazda %36 azalmıştır.

TKFEN – Tekfen Holding, halka açık sermayesinin %10’una tekabül eden 18,5 milyon adet pay veya azami 925 milyon TL tutarında geri alım programının başlatılmasına karar vermiştir.

TUPRS – Tüpraş, yaklaşık 1,5 GW ilave ön lisans başvurusunun değerlendirilmesi sonrasında önceden onaylanmış olan 527 MW’a ek 126,3 MW olmak üzere toplamda 653,3 MW kapasiteli 11 proje için onay alınmıştır.

VESBE – Vestel Beyaz Eşya, 2023 yılı sonuna kadar kademeli şekilde %52 oranında artırılmasını yönelik yatırım programının, olumsuz makro ekonomik ve jeopolitik gelişmeler ve küresel tedarik zincirinde pandemi kaynaklı oluşan kısıtlamalar nedeniyle planlanan yatırımların sadece ilk etabı gerçekleştiğini ve yıllık üretim kapasitesi 2020 yıl sonuna göre %29 oranında artmış olacağını açıklamıştır. Kapasite artırım programı kapsamında bugüne kadar toplam 131 milyon EUR tutarında yatırım yapılmıştır.

HATSN – Hatsan Gemi, 4,8 milyon EUR tutarında sözleşme imzalamıştır. Bu tutar, 2022 yılı gelirlerinin yaklaşık %14’üne tekabül etmektedir.

KFEIN – Kafein Yazılım, Intranet sermayesinin %51’ine tekabül eden paylarının 1,5 milyon TL karşılığnda satışını gerçekleştirmiştir.

KMPUR – Kimpur, mevcut yatırım teşvik büyüklüğünün 31,6 milyon TL arttırılarak 446 milyon TL’ye yükseltildiğini açıklamıştır.

KOZAL – Koza Altın, mevcut KKM hesaplarından 24,2 milyon TL prim geliri elde ettiğini ve vade dönüş tutarları 1,95 milyar TL olan ana paranın vadesini 3 aydan 6 aya yükselttiğini açıklamıştır.

MIPAZ – Milpa, Tetemat Gıda sermayesinin %40,62’sine tekabül eden paylarını, 111,9 milyon TL karşılığında satın almıştır.

VIOP 30 Teknik Analiz

VIOP 30 Teknik Analiz

VIOP30 Teknik Analiz

Şubat ayı VIOP 30 endeks kontratı, geçtiğimiz işlem gününde 9.439 puan seviyesinden günlük kapanış gerçekleştirdi. Bugün yukarı yönlü hareketlerde ilk olarak 9.562 ve ardından 9.684 puan seviyelerini takip edeceğiz. Aşağı yönlü olası hareketlerde 9.316 puan seviyesi ilk destek noktamızı oluştururken, ana desteğimiz 9.194 puan seviyesi.

Günlük İşlemler

Kümülatif İşlemler

BIST 100 Teknik Analiz

BIST 100 Teknik Analiz

BIST 100 Teknik Analiz

Dün Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü %0,26 değer kazanarak 8.496,66 puandan tamamladı ve toplam işlem hacmi 99,2 milyar lira oldu. Endeks kapanışa doğru yeni en yüksek seviye rekorunu tazeleyerek 8.577,35 puana taşıdı. Önceki kapanışa göre mali endeks %0,02 değer kaybederken, sanayi endeksi %0,42, teknoloji endeksi %0,69, hizmetler endeksi %1,01 değer kazandı. Bugün BIST 100 endeksinde yukarı yönlü hareketlerde ilk olarak 8.580 direnç puan seviyesini ve ardından 8.670 direnç puan seviyesini takip edeceğiz. Olası aşağı yönlü hareketlerde ise 8.410 puan seviyesi ilk destek noktamızı oluştururken, ana destek noktamız 8.320 puan seviyesi oluşturacak.

FX Teknik Analiz

FX Teknik Analiz

USD/TRY

Zayıf ADP verisinin ardından dolar endeksi 103 seviyesi altına doğru hızlı bir düşüş gösterirken, Fed kararının ardından ise söz konusu hareketin tersine döndüğü ve dolar endeksinin 103,70 üzerine ulaştığı takip edildi. Dolar endeksinde gün içerisinde izlenen dalgalı seyir GoÜ para birimleri üzerinde de etkili olurken, USDTRY paritesinin günü 30,35 seviyesine yakın bir yerde tamamladığı takip edildi. Teknik göstergeler in ürettikleri sinyaller doğrultusunda kurda yakın vadede 30 – 33 bandının etkili olabileceğine ilişkin görüşümüzü koruyoruz.

EUR/USD

Fed’den gelen açıklamalar sonrasında 1,0795 seviyesine kadar gerileyen EURUSD paritesinin bu sabah saatlerinde 1,08 seviyesinin hemen üzerinde seyrettiği izleniyor. EURUSD paritesinde bir süredir 50 GHO’nun geçtiği 1,0920 ve 100 GHO’nun geçtiği 1,0775 seviyeleri arasında bir hareketin ön planda olabileceğini ifade etmekteyiz. Paritenin kısa vadede bu bant aralığında işlem görebileceğine ilişkin görüşümüzü koruyoruz. Günlük grafikte devam eden düşüş kanalı çerçevesinde paritedeki yükselişlerin sınırlı kalmaya devam edebileceği görüşündeyiz.

XAU/USD

Fed Başkanı Powell’ın konuşmasının ardından satış baskılarına maruz kalan ons altın, 2030$ desteği üzerinde tutunmayı başardı. Asya seansında kayıplarının bir kısmını telafi eden altın fiyatları bu sabah saatlerinde 2045$ civarında seyrediyor. Hafta başında aralık ayından bu yana sürdürmekte olduğu düşüş kanalını yukarı yönlü kıran altında, kanal kırılması sonrasında yükseliş eğiliminin korunabileceği görüşündeyiz. Yukarı yönlü eğilimin sürmesi durumunda 2055$ ve 2070$ dirençlerini, geri çekilmelerde ise 2045$, 2038$ ve 2030$ desteklerini takip edeceğiz.

XAG/USD

Fed kararı ve Başkan Powell’ın açıklamalarının ardından 22,78$ seviyesine kadar gerileyen gümüş fiyatlarında, 100 günlük ortalama üzerinde tutunma girişimi başarısız oldu. Gümüşte 100 GHO’nun geçtiği 23,15$ ve 200 GHO’nun geçtiği 23,50$ seviyeleri kısa vadeli direnç olarak izlenmeye devam edilecek. Gümüş fiyatlarında yeniden istikrarlı bir yükseliş eğiliminin ön plana çıkması için 23,15$ – 23,50$ direnç bölgesinin aşılması gerekiyor. Kısa vadeli görünümde ilk direnç seviye 23$’da bulunuyor, aşağıda ise 22,65$, 22,35$ ve 22$ seviyeleri destek konumunda.

Pay Alım Satım Tablosu

Pay Alım Satım Tablosu

Alıcı

Satıcı

Şirket

Türü

# lot

İşlem Fiyatı (TL)

İşlem sonrası sermaye içindeki payı


SAVAŞ KOLLİK

DIRIT

Piyasa

120.000

21,80

4.00%

CELAL ŞAHİN

DIRIT

Piyasa

88.542

21,80 - 23,00

4.19%

MURAT ALPER


LKMNH

Piyasa

5.175.209

151,50

0.13%

İRFAN GÜVENDİ


LKMNH

Piyasa

5.175.209

151,50

1.60%

MUSTAFA SARIOĞLU


LKMNH

Piyasa

5.175.209

151,50

3.51%

MEHMET ALTUĞ


LKMNH

Piyasa

5.175.209

151,50

2.31%

NAZIM BİLGEN


LKMNH

Piyasa

5.175.209

151,50

3.97%

CELİL GÖÇER


LKMNH

Piyasa

5.175.209

151,50

1.96%

AHGAZ


AHGAZ

Geri Alım

367.493

12,70

0.22%

ENERY


ENERY

Geri Alım

24.000

144,43

0.35%

MPARK


MPARK

Geri Alım

30.000

163,67

8.93%

DOHOL


DOHOL

Geri Alım

690.000

13,23

1.18%