Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

16.01.2024

Global Piyasalar Bülteni

En Son Gelişmeler

Detaylı PDF   -   283 KB

Haber Başlıkları

  • Dün açıklanan verilere göre Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi kasım ayında aylık bazda %0,3 oranında daralma kaydederek piyasa beklentilerine paralel gelirken, yıllık bazdaki daralma ise %6,8 oldu ve %6’lık düşüş beklentisinin üzerinde bir gerilemeyi işaret etti. Euro Bölgesi ve Almanya’da ekonomik aktivitede zayıflamanın son hız devam ettiği görülüyor.
  • Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Avusturya Merkez Bankası Başkanı Robert Holzmann, piyasalardaki erken faiz indirimi beklentilerinin iyimser olduğunu ifade ederek 2024 yılında faiz indirimlerine bel bağlanmaması gerektiğini belirtti. Şu anda indirimlerini konuşmak için bir neden görmediğini belirten Holzmann, jeopolitik risklerin fiyatlar için risk oluşturduğunu söyledi.
  • Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Almanya Merkez Bankası Başkanı Joachim Nagel da Avusturya Merkez Bankası Başkanı Holzmann’a paralel açıklamalarda bulundu ve Euro Bölgesi’nde enflasyonun halen yüksek seviyelerde olduğunu belirterek faiz indirimlerini konuşmak için çok erken olduğu uyarısında bulundu.
  • ABD'de hükümetin kısmi olarak 20 Ocak'ta kapanmasını önleyecek yasa tasarısı hazırlandı. Düzenleme ile hükümete 1 Mart'a kadar geçici fonlama imkânı sağlanması hedefleniyor. Senato'nun düzenlemenin kabul edilmesi için prosedür oylamalarına yarın başlaması bekleniyor.
  • ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayını belirlemek için Iowa'da gerçekleştirilen ilk eyalet ön seçiminin galibi Donald Trump oldu. Iowa'da yapılan ön seçimde henüz resmi olmayan sonuçlara göre eski Başkan Donald Trump diğer 4 adayın toplamından daha fazla oy alarak en az 20 delege kazandı. Iowa’nın ardından ikinci ön seçimler New Hampshire’da 23 Ocak’ta yapılacak.
  • Yemenli Husiler'in Aden Körfezi'nde Marshall Adaları bandıralı Amerikan gemisi Gibraltar Eagle'ı füze ile vurdukları bildirildi. Hafif hasar alan geminin yoluna devam ettiği ve gemi mürettebatından yararlanan olmadığı duyurulurken, ABD saldırının ardından ticari gemilerden Kızıldeniz'in güneyine seyahatlerden kaçınmalarını istedi. Dünyanın en büyük gemi taşımacıları birliği Bimco, ABD Deniz Kuvvetleri’nce Kızıldeniz’i kullanmamaları yönünde uyarı aldıklarını bildirdi. Katar da Avrupa’ya LNG taşıyan gemilerin Kızıldeniz rotasından kaçınacaklarını belirtti.
  • Dün gerçekleşen saldırının ardından Kızıldeniz’de tansiyon yeniden yükselirken, bu sabah saatlerinde küresel piyasalarda zayıf risk iştahının etkili olduğunu izliyoruz. Küresel borsalarda satıcılı bir seyir izlenirken, dolar endeksi ve ABD tahvil faizlerinin yükseliş eğiliminde olduğu dikkat çekiyor. Dolar endeksi 102,90 seviyesinde işlem görürken, ABD 10 yıllıkların %4 ve 5 yıllıkların %3,90 üzerine çıktığı takip ediliyor.
  • Cuma günü 13 seviyesi üzerini test eden VIX endeksi, bu sabah saatlerinde 13,30 seviyesi üzerine ulaşarak piyasalarda artan volatilitenin sinyalini veriyor.
  • Avrupa borsaları haftanın ilk gününde düşüşle kapandı. Kapanışta, gösterge endeks Stoxx Europe 600 %0,54 değer kaybıyla 474,19 puana geriledi. Fransa'da CAC 40 endeksi %0,74 düşüşle 7.411,68 puandan, Almanya'da DAX endeksi %0,49 azalarak 16.622,22 puandan, İngiltere'de FTSE 100 endeksi %0,39 düşüşle 7.594,91 puandan ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi ise %0,47 değer kaybıyla 30.327,72 puandan kapandı.
  • Dün Martin Luther King Day nedeniyle kapalı olan ABD borsaları bugün işleme açılıyor. Bu sabah saatlerinde ABD endeks vadelilerinin tamamı satıcılı seyrederken, benzer resmin Avrupa vadelileri genelinde de etkili olduğu izleniyor. Asya borsalarında da bu sabah saatlerinde satışlar etkili. Düşüşe %2’ye yakın kayıpla Hong Kong Hang Seng endeksi öncülük ediyor.

Günlük Ekonomi Takvimi

Ülke

Veri

Saat

Beklenti

Önceki

Almanya Aralık Ayı Nihai Aylık TÜFE

10:00

%0,1

%0,1

Almanya Aralık Ayı Nihai Yıllık TÜFE

10:00

%3,7

%3,7

Almanya Ocak Ayı ZEW Beklenti Anketi

13:00

11,7

12,8

ABD Ocak Ayı New York Empire State İmalat Endeksi

16:30

-5

-14,5

Fed YK Üyesi Waller’ın Konuşması

19:00


Döviz & Emtia Analizleri

USD/TRY

USD/TRY

Haftanın ilk işlem gününde GoÜ para birimleri genelinde satıcılı bir resim ön plana çıkarken, Türk lirasının dolar karşısında yatay seyrederek GoÜ para birimleri arasında pozitif ayrıştığı takip edildi. USDTRY paritesi ise dünü 3,0827 seviyesinden tamamladı. Türkiye 5 yıllık CDS primi ise 306,23 baz puandan 307,47 baz puana yükseldi. Bu sabah saatlerinde ise dolar endeksindeki güçlenmeye paralel olarak GoÜ genelinde satış ağırlıklı bir seyir söz konusu. Teknik göstergeler kurda gelecek dönemde 30 – 33 bandının etkili olabileceği işaret ediyor.

EUR/USD

EUR/USD

Artan jeopolitik riskler sebebiyle bugün Asya seansında dolar endeksi 102,90 seviyesi üzerine yükselirken, EURUSD paritesinin ise 1,0920 seviyesi altına kadar gerilediği takip edildi. Avrupa Merkez Bankası’nın zayıf ekonomik aktivite nedeniyle 2024’te Fed’den daha fazla faiz indirimine gideceği görüşümüz çerçevesinde euronun dolar karşısındaki kazançlarını sınırlı görmeye devam ediyoruz.  Teknik görünümde ise bir süredir etkili olan yükseliş kanalının alt ve üst sınırlarını gözeterek 1,0830 – 1,1130 bandını ön plana çıkarıyoruz.

XAU/USD

XAU/USD

Bugün Asya seansında dolar endeksi ve ABD tahvil getirilerinde yükseliş eğilimi ön plana çıkarken, 10 yıllıkların %4 seviyesi üzerine çıktığı izleniyor. Bu çerçevede 2055$ seviyesi üzerinden hafifi geri çekilen ons altın ise 2048$ civarında seyrediyor. Teknik göstergeler ons altının kısa vadede 2020$ desteği üzerinde tutunmaya devam edebileceğinin ve 2020$ – 20100$ bandının ön planda olabileceğinin sinyalini veriyor. Genel görünüm itibariyle alternatif getirilerdeki düşüşün kademeli olarak süreceği beklentimiz çerçevesinde ons altına yönelik pozitif beklentimizi koruyoruz.

XAG/USD

XAG/USD

Cuma gününden bu yana 100 günlük hareketli ortalamasını teste den gümüş fiyatlarının bu ortalamayı henüz aşamadığını gözlemliyoruz. Gümüşte yeniden yükselişlerin ön plana çıkabilmesi bugün itibariyle 23,30$ seviyesinden geçen 100 GHO ve 23,65$ seviyesinden geçen 200 GHO’nun oluşturduğu direnç bölgesinin aşılması önem arz ediyor. Olası geri çekilmelerde ise 23$, 22,65$ ve 22,35$ seviyeleri destek konumunda bulunuyor.

Uyarı Notu