Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

29.11.2023

Global Piyasalar Bülteni

En Son Gelişmeler

Detaylı PDF   -   478 KB

Haber Başlıkları

 • Fed’in şahin üyelerinden Christopher Waller’ın faiz artırımlarının sona erdiği ve gelecek dönemde indirimlere başlanabileceğine şeklinde yorumlanan açıklamaları piyasalarda önemli bir hareketlilik yarattı. Waller’ın açıklamalarının detaylarına bültenimizin Makroekonomik Gelişmeler bölümünden ulaşabilirsiniz.
 • ABD’de beklentilerin üzerinde bir düşüş gösteren ekim ayı enflasyon verileri sonrasında mayıs ayını işaret etmeye başlayan faiz indirim beklentileri, Fed YK üyesi Waller’ın konuşması sonrasında mart ayına kadar öne çekildi. Opsiyon fiyatlamalarından türetilen olasılıklara baktığımızda mevcut durumunda Fed’in mart ayında faiz indirimine gidebileceği ihtimali %44 olarak fiyatlanıyor.
 • Waller’ın konuşmasının ardından dolar endeksi ve ABD tahvil getirileri sert gerilerken, ons altının 2050$ seviyesi üzerine kadar tırmandığı takip ediliyor. Bu sabah erken saatlerde 102,50 seviyesi altına inen dolar endeksi ağustos ayı başından bu yana en düşük seviyelerini test ederken, ABD 10 yıllık tahvil faizi 15 Eylül’den bu yana ilk kez %4,30 düzeyinin altında işlem görüyor. 2 yıllık ABD tahvil faizi temmuz ayı ortasından bu yana ilk kez %4,70'in altını test ederken, 5 yıllık tahvil faizi ise %4,25 altına indi. 1,10 üzerini test eden EURUSD paritesi ise bu seviye civarında kalmayı sürdürüyor.
 • Waller’ın yanı sıra Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee’den de görece güvercin açıklamalar geldiğini takip ettik. Goolsbee, Fed’in faiz oranlarını çok uzun süre çok yüksek tutması konusunda bazı endişeleri olduğunu söyledi ve enflasyon %2'ye ulaştığında Fed’in faiz oranlarını düşürmesi gerekeceğini sözlerine ekledi. Goolsbee, “Enflasyonu hedefe ulaştırma yolunda olduğunuza inandığınızda, uygulamanız gereken sıkılaşma miktarının daha az olması gerekir” dedi.
 • New York Fed Başkanı John Williams da dünkü ifadelerinde azalan enflasyon baskılarına vurgu yaptı. Williams, uzun vadeli enflasyon beklentilerinin cesaret verici bir şekilde istikrarlı olduğunu ve enflasyon baskılarının azalmasını memnuniyetle
  karşıladığını söyledi.
 • Fed YK üyesi Michelle Bowman, Fed’in enflasyonu makul bir süre içinde %2 hedefine geri getirmek için borçlanma maliyetlerini daha da yükseltmesi gerekeceğini söyledi. Bowman’ın şahin açıklamalarının diğer Fed üyelerinden gelen güvercin sinyallerin gölgesinde kaldığını ve fiyatlamalarda etkili olmadığını takip ettik.
 • Dün ABD Hazine tarafından düzenlenen 7 yıl vadeli tahvil ihalesinde talep / satış rasyosunun 2,44x ile düşük bir talebi işaret ettiği, ihalede getiri oranının ise %4,4 olduğu izlendi. İhaleye gelen düşük talebe rağmen, Fed üyelerinden gelen güvercin fiyatlamaların etkisi ile birlikte tahvillerdeki yükseliş devam etti.
 • ABD'de Conference Board Tüketici Güven Endeksi, kasım ayında aylık bazda 2,9 puan yükseldi ve 99,1 seviyesinden 102'ye çıktı ve 101 olan piyasa medyan tahminini üzerinde gerçekleşti.
 • ABD'de S&P Case-Shiller Ulusal Konut Fiyat Endeksi, eylül ayında yıllık bazda %3,9 artış kaydetti ve piyasa beklentisi paralelinde gerçekleşti.
 • ABD borsaları günü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi %0,24 artışla 35.416,98 puana ulaştı. S&P 500 endeksi yatay seyirle 4,554,89 puan olurken, Nasdaq endeksi %0,29 kazançla 14.281,76 puana çıktı.
 • Avrupa borsaları kapanışta karışık bir seyir izledi. Kapanışta gösterge endeksi Stoxx Europe 600 %0,30 değer kaybederek 457,04 puana geriledi. İngiltere'de ise FTSE 100 endeksi %0,07 azalarak 7.455,24 puana düştü. Fransa'da CAC 40 endeksi %0,21 değer kaybederek 7.250,13 puana geriledi. Almanya'da DAX 30 endeksi %0,16 artarak 15.992,67 puana, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi %0,12 değer kazanarak 29.376,74 puana yükseldi.

Günlük Ekonomi Takvimi

Ülke

Veri

Saat

Beklenti

Önceki

Euro Bölgesi Kasım Ayı Nihai Tüketici Güven Endeksi

13:00

-

-16,9

Almanya Kasım Ayı Nihai Aylık TÜFE

16:00

-%0,1

%0

Almanya Kasım Ayı Nihai Yıllık TÜFE

16:00

%3,5

%3,8

ABD 3Ç23 GSYİH Yıllık Büyüme Oranı (ikinci okuma)

16:30

%5

%4,9

ABD 3Ç23 Tüketici Harcamaları (ikinci okuma)

16:30

%4

%4

ABD 3Ç23 Çeyreklik Çekirdek Tüketici Harcamaları (ikinci okuma)

16:30

%2,4

%2,4

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey’nin Konuşması

18:05


Cleveland Fed Başkanı Mester’ın Konuşması

21:45Fed Bej Kitap Raporu

22:00Makroekonomik Gelişmeler

Fed YK üyesi Waller’ın açıklamaları dolar endeksi ve getirilerdeki düşüşü hızlandırdı

Fed’in şahin üyelerinden Christopher Waller’ın faiz artırımlarının sona erdiği ve gelecek dönemde indirimlere başlanabileceğine şeklinde yorumlanan açıklamaları piyasalarda önemli bir hareketlilik yarattı. Fed YK üyesi olan Waller, dün yaptığı açıklamada para politikasının ekonominin %2’lik enflasyon hedefine ulaşabilmesini sağlayacak ölçüde iyi konumlanmış olduğuna inandığını ifade ederken, enflasyondaki geri çekilmenin birkaç ay daha – üç, dört veya beş ay – düşüş göstermesi durumunda faiz indirimlerine başlanabileceğini belirtti. Waller konuşmasında enflasyonun halen çok yüksek seviyelerde bulunduğunu ve mevcut düşüşün devam edeceğine ilişkin öngörüde bulunmak için erken olduğunu ifade etse de para politikasının iyi konumlanmış olduğunu belirtmesi ek faiz artırımı gelmeyeceği beklentilerini desteklerken, enflasyondaki geri çekilmenin sürmesi durumunda faiz indirimlerine başlanabileceği açıklamaları indirim beklentilerini mart ayına kadar öne çekti. Opsiyon fiyatlamalarından türetilen olasılıklara baktığımızda mevcut durumunda Fed’in mart ayında faiz indirimine gidebileceği ihtimali %44 olarak fiyatlanıyor. Waller’ın yanı sıra dün Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee ve New York Fed Başkanı Willliams’ın da açıklamalarından azalan enflasyon baskılarına vurgu yaptığı dikkat çekti.

Waller’ın konuşmasının ardından dolar endeksi ve ABD tahvil getirileri sert gerilerken, ons altının 2050$ seviyesi üzerine kadar tırmandığı takip ediliyor. Bu sabah erken saatlerde 102,50 seviyesi altına inen dolar endeksi ağustos ayı başından bu yana en düşük seviyelerini test ederken, ABD 10 yıllık tahvil faizi 15 Eylül'den bu yana ilk kez %4,30 düzeyinin altında işlem görüyor. 2 yıllık ABD tahvil faizi temmuz ayı ortasından bu yana ilk kez %4,70'in altını test ederken, 5 yıllık tahvil faizi ise %4,25 altına indi. Bu hareket paralelinde hızlı bir yükseliş kaydeden ons altında bu sabah saatlerinde 2051$ seviyesinin test edildiği izleniyor. 1,10 üzerini test eden EURUSD paritesi ise bu seviye civarında kalmayı sürdürüyor.

Bu noktada, Fed’in efektif sıkılaşmanın önüne geçmek adına 2024 yılında faiz indirimlerine başlayacağına ilişkin beklentimizi hatırlatmak isteriz. 2024 yılında tahvil getirilerinde başta kısa vadeli tarafta olmak üzere aşağı yönlü eğilimin etkili olabileceğine ilişkin öngörümüzü koruyoruz. Ancak, beklentinin üzerinde gerileyen ekim ayı enflasyon verileri ve Waller’dan gelen güvercin sinyaller ile birlikte mart ayına kadar öne çekilen faiz indirim beklentilerini agresif bir fiyatlama olarak okuyoruz. ABD’de gecikmeli etkilerle enflasyonun normale dönmesinin birkaç çeyrek daha sürebileceği ve Fed’in faiz indirimi için ilk manevra alanının en erken Eylül 2024’te oluşabileceği görüşündeyiz. Mevcut mart ayı fiyatlamaları, piyasa koşullarının erken gevşemesine ve Fed’in enflasyon konusunda elde ettiği kazanmaları kaybetmesine neden olabileceğinden, para politikası üyeleri mevcut “coşku” havasının uzun sürmesini istemeyeceklerdir. Bu doğrultuda Fed üyelerinin bundan sonraki süreçte finansal koşullarda bir gevşeme oluşmasının önüne geçmek adına faiz indirim fiyatlamaların yeniden ilerleyen aylara kaymasını sağlamaya yönelik açıklamalarda bulunmaları beklenebilir.

Genel görünüm itibariyle Fed’in faiz artırımlarını noktaladığı ve gelecek sene enflasyonda devam edecek geri çekilme nedeniyle reel getirideki artışın önüne geçmek adına faiz indireceği görüşünde olmakla birlikte, faiz hadlerinde zirve seviyeleri geri bıraktığımızı ve burada aşağı yönlü eğilimin 2024’te de kendini göstereceğini düşünüyoruz.

Döviz & Emtia Analizleri

USD/TRY

USD/TRY

Dün Fed üyesi Waller’ın ifadeleri ile birlikte gerileyen dolar endeksi GoÜ para birimleri genelinde alıcılı bir seyrin oluşmasını sağladı. Türk lirası ise dolar karşısında yatay bir seyir izleyerek alt sıralarda yer aldı ve olumlu havanın gerisinde kaldı. Bu çerçevede USDTRY paritesinin günü 28,9258 seviyesinden kapattığı izlendi. Türkiye 5 yıllık CDS primi ise 338,59 baz puandan 341,64 baz puana yükseldi.  Kurda genel görünüm itibariyle kademeli yükseliş eğiliminin korunduğunu izliyoruz. Teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda kurda kısa vadeye ilişkin 27 – 30 bandını ön plana çıkarmaya devam ediyoruz.

EUR/USD

EUR/USD

Fed YK üyesi Waller’ın açıklamalarının ardından dolar endeksi 102,50 seviyesi altına inerken, EURUSD paritesinin de 1,10 seviyesi üzerini test ettiği takip edildi. Bu sabah erken saatlerde 1,1019 seviyesine kadar tırmanan parite 1,10 civarında hareket etmeye devam ediyor. Bugün EURUSD paritesinin haftalık grafiğini paylaşıyoruz. Grafik üzerinden de görülebileceği gibi 1,1050 seviyesi önemli bir direnç konumunda bulunuyor. Kısa vadede bu direnç seviyesini yakından izleyeceğiz. Paritenin yükselişini bu seviye üzerine taşıyamaması durumunda mevcut seviyelerden bir düzeltme gelmesi ve 1,0775 – 1,10 bandının yeniden kısa vadeli işlem bandı olarak ön plana çıkması beklenebilir. 1,1050 seviyesi üzerinde kalıcı bir hareket oluşması durumunda ise yükselişin bir süre daha devamı beklenebilir. Fed’in 2024 yılında faiz indirimlerine başlayabileceği beklentimize rağmen, ABD ekonomisinin bulunduğu güçlü konum ve faiz indirimlerinin gündeme gelme sebebinin efektif sıkılaşmanın önüne geçmek olacağı beklentimiz sebebiyle dolar endeksinin güçlü kalmaya devam edeceği görüşündeyiz. Euro Bölgesi ekonomisinde aktivitenin zayıf kalmaya devam ediyor olması ve Avrupa Merkez Bankası’nın daha erken faiz indireceği beklentimiz de dolar endeksindeki zayıflamanın sınırlı olacağı görüşümüzü destekler nitelikte. Dolayısı ile euronun dolar karşısındaki kazançlarını sınırlı görmeye ve mevcut yükselişi bir düzeltme olarak okumaya devam ediyoruz.

XAU/USD

XAU/USD

Fed YK üyesi Waller’ın konuşmasının ardından dolar endeksi ve ABD tahvil getirileri sert gerilerken, ons altının bu sabah saatlerinde 2050$ seviyesi üzerini test ettiği takip ediliyor. Teknik ve temel dinamiklerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda ons altında yükseliş beklentimizi koruyoruz. Getirilerin halen yüksek seviyelerde bulunduğu ve gelecek dönemde buradaki geri çekilmenin daha belirgin olacağı beklentimiz çerçevesinde altın fiyatları açısından elverişli bir döneme giriş yapıldığı kanaatindeyiz. Bu noktada, son dönemde oldukça öne çekilen faiz indirim beklentilerinin bir düzeltme ihtimalini artırdığını belirtmek gerekir. Mevcut durumda mart ayına kadar erkene çekilen faiz indirim beklentilerinde zaman içerisinde yeniden bir normalleşme olabileceğini, bunun da değerli metallerde bir düzeltme yaratabileceği riski göz önünde tutulmalı. Ancak, böyle bir hareketin düzeltme olarak sınırlı kalacağı ve yükseliş eğiliminde bir bozulma yaratmayacağı beklentisindeyiz. Bu sabah saatlerinde 2043$ seviyesinden işlem gören ons altında kısa vadeli teknik seviyelere baktığımızda yukarıda 2055$ ve 2070$ dirençleri yer alırken, aşağıda ise 2038$ ve 2027,80$ seviyeleri kısa vadeli destek konumunda bulunuyor.

XAG/USD

XAG/USD

Fed YK üyesi Waller’ın güvercin ifadelerinin ardından alternatif getiriler ve dolar endeksinde gözlemlenen düşüş ile birlikte gümüş fiyatlarındaki yükseliş hızlandı. Dün 25$ seviyesi üzerine çıkarak günü 25,02$ seviyesinden tamamlayan gümüşte, bu sabah saatlerinde 25,20$ seviyesinin test edildiği takip ediliyor. Kısa vadeli bir yükseliş kanalı içerisinde hareket etmekte olan gümüşte yükselişin devamlılığı açısından bugünkü kapanışın da 25$ üzerinde gerçekleşmesi önem arz ediyor. Gümüşün bugün 25$ üzerinde bir kapanış gerçekleştirememesi durumunda 23$ – 25$ bandındaki hareketin devamını bekleriz. 25$ seviyesinin aşılması durumun da ise 25,23$, 25,50$ ve 25,75$ dirençleri ön plana çıkacak. Teknik ve temel dinamikleri analiz ettiğimiz gümüşteki yükseliş potansiyelinin korunduğunu belirtmek gerekir. Bu noktada, son dönemde oldukça öne çekilen faiz indirim beklentilerinin bir düzeltme ihtimalini artırdığını belirtmek gerekir. Mevcut durumda mart ayına kadar erkene çekilen faiz indirim beklentilerinde zaman içerisinde yeniden bir normalleşme olabileceğini, bunun da değerli metallerde bir düzeltme yaratabileceği riski göz önünde tutulmalı. Ancak, böyle bir hareketin düzeltme olarak sınırlı kalacağı ve yükseliş eğiliminde bir bozulma yaratmayacağı beklentisindeyiz.

Uyarı Notu