Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

02.10.2023

Global Piyasalar Bülteni

En Son Gelişmeler

Haber Başlıkları

 • Çin’de resmi PMI verileri eylül ayında bir önceki aya göre iyileşme kaydetti. İmalat PMI Endeksi eylül ayında 49,7’den 50,2’ye çıkarak eşik değerin üzerine yükselirken, 50,1 olan beklentinin hafif üzerinde gerçekleşti. Hizmet PMI Endeksi 51’den 51,7’ye çıkarken (beklenti 51,6 seviyesindeydi), Bileşik PMI Endeksi ise 51,3’ten 52’ye çıktı.
 • Çin’de açıklanan resmi verilerin ardından özel sektörün açıkladığı Caixin PMI verileri ise eylül ayında beklentilerin altında bir gerçekleşme gösterdi ve ağustos ayına göre de bir gerilemeyi işaret etti. Buna göre Çin’de Caixin İmalat PMI Endeksi eylül ayında 51 seviyesinden 50,6’ya gerileyerek 51,2 olan piyasa beklentisinin altında gerçekleşirken, Caixin Hizmet PMI Endeksi verisi ise 51,8 seviyesinden 50,2’ye sert bir düşüş kaydetti ve 52 olan beklentinin altında kaldı. Bileşik PMI Endeksi ise 51,7’den 50,9’a indi.
 • ABD'de önce Temsilciler Meclisi sonra Senato'da onaylanan ve hükümetin kapanmasını önleyecek olan düzenleme ABD Başkanı Biden tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi. Kabul edilen tasarı ile birlikte hükümete, yeni bir yasa kabul edilene kadar 45 gün (17 Kasım’a kadar) fonlama imkânı sağlanmış oldu.
 • Euro Bölgesi’nden gelen eylül ayı öncü TÜFE verileri enflasyonda gerilemeyi işaret etti. Buna göre Euro Bölgesi’nde TÜFE aylık artışı %0,5’ten %0,3’e gerileyerek %0,5 olan medyan tahminin altında gelirken, yıllık artış ise %5,2’den %4,3’e inerek %4,5 olan piyasa beklentisi altında gerçekleşti. Yıllık Çekirdek TÜFE artışı ise %5,3’ten %4,5’e geriledi ve %4,8 olan beklentinin altında kaldı. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde oluşan yüksek baz etkisinin enflasyondaki gerilemede rol oynadığı takip ediliyor. Almanya kaynaklı olan bu baz etkisi ile birlikte Almanya ve Euro Bölgesi’ne ilişkin enflasyon verilerinde yıl sonuna kadar gerileme eğilimi oluşması beklenebilir.
 • Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ABD’den gelen PCE verilerini takip ettik. Fed’in temel enflasyon göstergesi olan PCE verilerinde manşet tarafta enerji fiyatlarındaki artışın etkisi ile birlikte ağustos ayında yükseliş görülürken, çekirdek verilerdeki gerilemenin devam ettiği takip edildi. Detayları bültenimizin Makroekonomik Gelişmeler bölümünde bulabilirsiniz.
 • New York Fed Başkanı Williams, politika faizinin zirve seviyesinde ya da buna yakın olduğunu ancak enflasyonun düşürülebilmesi için borçlanma maliyetlerinin de bir süre daha yüksek kalması gerektiğini söyledi. Barınma maliyetlerinin düştüğünü ve işgücü piyasasının da soğumaya başladığını belirten Williams, yine de Fed'in enflasyonun %2’lik hedefine doğru ilerlediğinden emin olabilmesi için her iki kategoride de daha fazla yavaşlama görmesi gerektiğini söyledi.
 • ABD borsaları haftanın son işlem gününü karışık bir seyirle tamamladı. Kapanışta, Dow Jones endeksi 150 puanın üzerinde değer kaybetti ve %0,47 azalarak 33.507,50 puana indi. S&P 500 endeksi %0,23 azalışla 4.289,63 puana gerilerken, Nasdaq endeksi %0,14 artarak 13.219,32 puana çıktı.
 • Haftanın son işlem gününde Avrupa borsaları yükselişle kapandı. Kapanışta, gösterge endeks Stoxx Europe 600 %0,38 artışla 450,22 puana ulaştı. İngiltere’de FTSE 100 endeksi %0,08 artarak 7.608,08 puana çıktı. Fransa'da CAC 40 endeksi %0,26 değer kazanarak 7.135,06 puana yükseldi. Almanya'da DAX endeksi %0,41'lik artışla 15.386,58 puandan, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi ise %0,28'lik yükselişle 28.243,26 puandan kapandı.
 • Bu hafta Fed ve ECB üyelerinin konuşmaları takip edilecek. Bugün Fed Başkanı Powell ve Philadelphia Fed Başkanı Harker, küçük işletme sahipleri ve çalışanlarla bir yuvarlak masa toplantısına katılacak. Çarşamba günü ise ECB Başkanı Lagarde’ın açıklamaları takip edilecek.
 • Cuma günü ABD’den gelecek olan tarım dışı istihdam verisi öncesinde yarın açıklanacak olan JOLTS Yeni İş İmkanları verisi ve Çarşamba günü açıklanacak olan ADP Özel Sektör İstihdam verisi yakından izlenecek.
 • Asya’da Çin, Güney Kore ve Hong Kong’da piyasalar resmî tatil nedeniyle bugün işleme kapalı. Çin’de piyasalar bu hafta boyunca kapalı olacak. Çin piyasaları 9 Ekim’de açıklanacak.
Detaylı PDF   -   319 KB