Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

09.10.2023

Global Piyasalar Bülteni

En Son Gelişmeler

Haber Başlıkları

9 – 13 Ekim haftası veri takvimimizi linkte bulabilirsiniz.

 • Bugün ABD’de Colombus Day nedeniyle tahvil piyasaları kapalı. Borsalar ise açık olacak.
 • Hamas'ın, İsrail'e karşı cumartesi günü başlattığı operasyon sonrası İsrail, Gazze Şeridi'ne saldırı başlattığını duyurdu. Hafta sonu yaşanan gelişmeler ile birlikte piyasa yeni haftaya artan jeopolitik riskler ve azalan riski iştahının gölgesinde başlıyor.
 • Gazze’de tırmanan gerilim küresel çapta güvenli limanlara olan kaçışı hızlandırırken, cuma günü 1832,60$ seviyesinden kapanan ons altının yeni haftaya1851$ seviyesi üzerinde yükselişle başladığı takip edildi.
 • Piyasalarda artan jeopolitik riskler ve İsrail – Hamas geriliminin arz endişelerini artırması ile birlikte petrol fiyatları haftaya yükselişle başlarken, Brent petrol varil başına 86,45$ seviyesinden güne başlamasının ardından Asya seansında 89$ seviyesine kadar yükseldi.
 • Geçtiğimiz hafta içerisinde haziran ayından bu yana sürdürdüğü yükseliş kanalını aşağı yönlü kıran Brent petrolde teknik göstergeler jeopolitik riskler nedeniyle oluşan yükselsin geçen haftanın bir düzeltmesi olarak sınırlı kalabileceğinin ve 90$ üzerinde kalıcı bir hareket oluşmayabileceğinin sinyalini veriyor. Ancak, Gazze’deki gerilime ilişkin halen varlığını koruyan belirsizlikler nedeniyle gelişmelerin bir süre daha izlenmesi gerektiği görüşündeyiz. İran ve Suudi Arabistan’ın konuya ilişkin göstereceği tepkiler henüz netlik kazanmamışken, İran’ın Gazze’deki gelişmelere doğrudan taraf olması durumunda Orta Doğu’daki gerilimin daha da artması ve petrol arzına yönelik endişelerin daha da tırmanması söz konusu olabilir. Dolayısı ile gelişmeleri takip edeceğiz.
 • Yeni haftaya başlarken piyasalarda güvenli liman talebinin ön plana çıktığı izlenirken, son üç günü kayıplarla tamamlayan dolar endeksinin ise görece güçlü bir açılış yaptığı ve bu sabah saatlerinde 106,30 seviyesinde bulunduğu görülüyor. ABD’de tahvil piyasaları ise bugün Colombus Day nedeniyle kapalı.
 • ABD’de tarım dışı istihdam değişimi eylül ayında 170 bin olan piyasa beklentisinin oldukça üzerinde gelerek 336 bin olarak gerçekleşti ve ocak ayından bu yana en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Veri, son 12 ayın ortalaması olan 267 binin de üzerinde gelirken, ağustos ayı verisinin de 187 binden 227 bine revize edildiği gözlendi. Verilerin detaylarını ve piyasa etkilerini ele aldığımız yazımıza Makroekonomik Gelişmeler bölümünden ulaşabilirsiniz.
 • Fed YK üyesi Michelle Bowman, hafta sonu Connecticut Bankers Association’da yaptığı konuşmada Fed’in %2 enflasyon hedefine çabuk bir şekilde ulaşması için daha fazla faiz artışı gerektiği yönündeki görüşünde bir değişiklik olmadığını söyledi ve ABD enflasyonunun çok yüksek kalmayı sürdürdüğünü vurguladı.
 • Güçlü tarım dışı verisinin ardından güne düşüşle başlayan ABD borsalarının ise kayıplarını telafi ettiği ve günü yükselişle tamamladığı görülürken, teknoloji hisselerindeki primlenme yükselişe öncülük etti. Kapanışta Dow Jones endeksi 300 puana yakın değer kazandı ve %0,87 artışla 33.407,58 puana çıktı. S&P 500 endeksi %1,18 artarak 4.308,50 puana, Nasdaq endeksi %1,6 kazançla 13.431,34 puana yükseldi.
 • Avrupa borsalarında da Cuma günkü kapanışta alıcılı bir seyir ön plandaydı. Piyasa kapanışında gösterge endeksi Stoxx Europe 600 %1,09 artışla 4.144,43 puana ulaştı. Almanya'da DAX endeksi %1,06 yükselişle 15.229,77 puana, İngiltere'de FTSE 100 endeksi %0,58 artarak 7.494,58 puana, Fransa'da CAC 40 endeksi %0,88 artışla 7060,15 puana yükseldi. İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi ise %1,16’lık yükselişle 27.810,61 puandan kapandı.
 • Asya’da Japonya ve Güney Kore piyasaları bugün kapalıyken, geçtiğimiz hafta boyunca kapalı olan Çin piyasalarının ise tatil dönüşü kayıplarla açıldığı ve Çin’de bu sabah saatlerinde %0,6’lık bir düşüş yaşandığı görülüyor.
Detaylı PDF   -   518 KB