Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

18.04.2024

Global Piyasalar Bülteni

En Son Gelişmeler

Detaylı PDF   -   313 KB

Öne Çıkan Gelişmeler

Jeopolitik risklerin görece sönümlenmesi ile birlikte küresel risk iştahında iyileşme emareleri gözleniyor. Dün petrol fiyatlarında hızlı bir gerileme ön plana çıkarken, dolar endeksi de son dönemdeki kazançlarının bir kısmını silerek yeniden 106 seviyesi altına geriledi. Fed Bej Kitap Raporu’nun ABD’de aktivite ve enflasyonda hız kaybı sinyali vermesi de endeksteki düşüşü destekleyen unsurlar arasında yer aldı. Bu sabah saatlerinde küresel borsalarda alış ağırlıklı bir resim ön planda. Bugün FOMC’de bu yıl oy sahibi olan üyelerden Bowman, Williams ve Bostic’in konuşmaları takip edilecek. 1 Mayıs’taki Fed toplantısı öncesinde Fed yetkilileri cumartesi gününden itibaren kamuya açık yorum yapmayacakları sessiz döneme girecek. Sessiz dönem öncesinde bugün ve yarın gelecek olan açıklamalar yakından izlenecek.

Küresel Borsalar:

 • ABD borsaları günü düşüşle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi %0,12 azalarak 37.753,31 puana indi. S&P 500 endeksi %0,58 azalışla 5.022,21 puana, Nasdaq endeksi %1,15 kayıpla 15.683,37 puana geriledi.
 • Dün Euro Bölgesi’nden gelen mart ayı nihai enflasyon verilerinde bir revizyona gidilmemesi ve yıllık TÜFE’nin %2,4’te korunmasının ardından Avrupa borsaları günü yükselişle tamamladı. Kapanışta gösterge endeks Stoxx Europe 600 %0,06 artarak günü 498,52 puandan kapattı. Fransa'da CAC 40 endeksi %0,62 değer kazanarak 7.981,51 puana, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi ise %0,72 artarak 33.632,71 puana çıktı. Almanya'da DAX 40 endeksi %0,02 yükselişle 17.770,02 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi %0,35 değer kazanarak 7.847,99 puandan kapandı.
 • Bu sabah saatlerinde Asya borsalarının tamamı primli seyrederken, ABD ve Avrupa endeks vadelilerinin de alıcılı işlem gördüğü takip ediliyor.

Tahvil Piyasaları:

 • ABD tahvil faizleri iyi geçen 20 yıllık ihale sonrasında geriledi. İhalede talep / satış rasyosu %2,82x ile önceki ihaleye göre daha yüksek bir talebi işaret etti. ABD 10 yıllık tahvil faizi %4,57 seviyesi altına inerken; 5 yıllık tahvil faizi %4,70 üzerinden %4,60 seviyesine, 2 yıllık tahvil faizi ise %5 seviyesi üzerinden %4,92 altına geriledi.
 • Avrupa tahvillerinde de satış baskısının dün durulduğu izlendi. İtalya 10 yıllık tahvil faizi %3,85 altına inerken, Almanya 10 yıllıklar ise %2,45’e geriledi.

Para Piyasaları:

 • Dün yükselişine ara veren dolar endeksi 106,40’lı seviyelerden 105,90 seviyesi altına kadar indi ve üst üste beş günlük primin ardından günü %0,3’lük düşüşle tamamladı.
 • Dolar endeksindeki gerileme ile birlikte yönünü yukarı çevirerek son dönemdeki kayıplarının bir kısmını telafi eden EURUSD paritesi, 1,0680 seviyesine yükseldi.
 • Yenin de dün dolar karşısında yükseliş kaydettiği ancak söz konusu hareketin çok sınırlı bir düzeyde gerçekleştiği izlendi. 154 seviyesi üzerine kalmaya eden USDJPY paritesi, 1990’lardan bu yana en yüksek seviyelerinde hareket ediyor.

Emtia Piyasaları:

 • Salı günkü yatay seyrin ardından dün yönünü aşağı çeviren ons altın, jeopolitik risklerin görece sönümlenmesi 360$ seviyesi altına inerek kazançlarının bir kısmını sildi ve günü %1’e yakın düşüşle tamamladı.
 • Gümüş ise altına göre daha iyi performans göstererek günü 28,21$ seviyesinden yataya yakın sınırlı bir yükselişle kapattı. Altın / gümüş rasyosu ise 84 seviyesi altına inerek 83,65 seviyesinden günü tamamladı.
 • Jeopolitik risklerdeki yatışma ve ABD’nin stratejik rezervleri devreye sokabileceği beklentileri ile birlikte petrol fiyatlarında dün hızlı bir geri çekilme hareketi izlendi. Varil başına 90$ üzerinden yönünü aşağı çeviren Brent petrol, 87,10$ seviyesine kadar indi ve ardından bu seviye civarından %3’lük düşüşle günü kapattı.

Günlük Ekonomi Takvimi

Ülke

Veri

Saat

Beklenti

Önceki

ABD Nisan Ayı Philadelphia Fed İş Güveni Endeksi

15:30

2,3

3,2

ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları

15:30

215K

211K

Fed YK Üyesi Bowman’ın Konuşması (FOMC’de oy sahibi)

16:05


NY Fed Başkanı Williams’ın Konuşması (FOMC’de oy sahibi)

16:15Fed YK Üyesi Bowman’ın Konuşması (FOMC’de oy sahibi)

16:15ABD Mart Ayı Conference Board Öncü Gösterge

17:00

-%0,1

%0,1

ABD Mart Ayı Güncel Konut Satışları

17:00

4,2M

4,38M

Atlanta Fed Başkanı Bostic’in Konuşması (FOMC’de oy sahibi)

18:00Makroekonomik Gelişmeler

Fed Bej Kitap Raporu, aktivite ve enflasyonda hız kaybı sinyali verdi

Fed'in 12 şubesinden gelen analizlerle hazırlanan ve ABD ekonomisindeki görünümü analiz eden Bej Kitap raporunun nisan sayısı dün yayınlandı. Raporda ABD ekonomisindeki genel ekonomik faaliyetin şubat sonundan bu yana ılımlı bir artış gösterdiği ifade edilirken, tüketici harcamalarının genel olarak neredeyse hiç artış göstermediğine yer verildi. Kızıldeniz'deki aksaklıklar ve Baltimore'daki Key Bridge'in çökmesinin nakliyede bazı gecikmelere neden olduğuna işaret edilen raporda, bu durumun şu ana kadar yaygın fiyat artışlarına yol açmadığı kaydedildi. Raporda, ham madde fiyatlarındaki hareketlerin karışık olduğu ancak altı bölgenin enerji fiyatlarında ılımlı artışlar kaydettiği belirtildi. Raporda, konut inşaatlarının bir miktar arttığı ve çoğu bölgede ev satışlarının güçlendiği ifade edilerek, buna karşılık, konut dışı inşaatlarda durgunluk ve ticari gayrimenkul kiralamalarında hafif düşüş görüldüğü bildirildi.

 • ABD ekonomisindeki güçlü seyrin devam ettiğini takip ediyoruz. Son dönemde gelen verileri fiyat artışlarındaki yapışkanlığa işaret ederken, ülkedeki ekonomik faaliyetin hızını koruduğuna işaret ediyor. Hatırlanacağı üzere önceki Fed Başkanı Powell da bu gidişata değişmiş ve gerekmesi halinde faizleri daha uzun süre yüksek seviyelerde tutabileceklerini dile getirmişti.
 • Dün açıklanan nisan ayı Bej Kitap Raporu’nda ise ABD ekonomisinde aktivite ve enflasyonda hız kaybı sinyallerinin olduğunu takip ettik. Nisan ayı itibariyle enflasyondaki görünüm daha ılımlı bir hale gelse de Fed’in faiz indirimleri konusunda acele etmeyerek bir süre daha verileri izlemek isteyebileceği görüşündeyiz.
 • Fed’in faiz indirimlerini bu yıl eylül ayına kadar öteleme alanı olduğu görüşündeyiz. Bu yıl içerisinde Fed’den faiz indirimi beklemeye devam ediyoruz, ancak dot plot tahminlerde yer alan üç faiz indirim beklentisinin haziran toplantısında aşağı yönlü revize edilmesi riskini göz önünde bulunduruyoruz.

Döviz & Emtia Analizleri

USD/TRY

USD/TRY

Yükselişine ara veren dolar endeksi 106,40’lı seviyelerden 105,90 seviyesi altına kadar inerken, GoÜ para birimlerinin çoğu günü pozitif kapattı. Türk lirası ise dolar karşısında önemli bir değişim göstermeyerek yatay seyretti ve GoÜ para birimlerindeki olumlu ayrışmadan nemalanmadı. USDTRY 32,47 seviyesinden günü yatay kapattı. TL’de bir olumlu hareket görmesek de risk primi cephesinde gerileme yaşandı ve Türkiye 5 yıllık CDS primi 320,4 baz puandan 305 baz puana geriledi. Kurda kısa vadeye ilişkin 30 – 33 bandını ön plana çıkarmaya devam ediyoruz. 

EUR/USD

EUR/USD

Dolar endeksindeki gerileme ile birlikte yönünü yukarı çevirerek son dönemdeki kayıplarının bir kısmını telafi eden EURUSD paritesi, 1,0680 seviyesine yükseldi. Dünkü yükseliş hareketine rağmen paritedeki genel olarak aşağı yönlü potansiyelin sürdüğünü ve risklerin düşüş yönlü olmaya devam ettiğini gözlemliyoruz. Faiz farklarının yaratacağı dinamikler çerçevesinde paritedeki dolar lehine hareketin devamını bekliyoruz. Teknik göstergeler düşüşün 1,06 altını hedef alması durumunda 1,0565 ve 1,0530 desteklerini ön plana çıkarıyor.

XAU/USD

XAU/USD

Salı günkü yatay seyrin ardından dün yönünü aşağı çeviren ons altın, jeopolitik risklerin görece sönümlenmesi ile birlikte 2.360$ seviyesi altına inerek kazançlarının bir kısmını sildi ve günü %1’e yakın düşüşle tamamladı. Genel çerçevede altındaki yükseliş potansiyelinin korunduğunu ve teknik göstergelerin düşüşlerin sınırlı kalabileceğinin sinyalini verdiğini görüyoruz. Yükseliş kanalı içerisindeki hareketini koruyan ons altında kısa vadeye ilişkin olarak 2.340$ – 2.500$ bandını ön plana çıkarıyoruz. 

XAG/USD

XAG/USD

Gümüş fiyatları dün altına göre daha iyi performans göstererek günü 28,21$ seviyesinden yataya yakın sınırlı bir yükselişle kapattı. Altın / gümüş rasyosu ise 84 seviyesi altına inerek 83,65 seviyesinden günü tamamladı. Yükseliş kanalı içerisindeki hareketini koruyan gümüşte 27$ seviyesi destek konumunda yer almakla birlikte, kısa vadede kanal desteğine denk gelen bu seviyenin üzerindeki hareketin sürmesini bekliyoruz. Kanal sınırları önümüzdeki dönemde 27$ – 30$ bandında bir hareketin ön planda olabileceğinin sinyalini veriyor.

Uyarı Notu