Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

05.07.2024

Ekonomik Veri Takvimi 8 – 12 Temmuz

Gelecek haftanın öne çıkan verileri

Detaylı PDF   -   205 KB

Yurt İçi Veri Takvimi

Yurt İçi Veri Takvimi

8 Temmuz Pazartesi

Hazine ihaleleri (9 ay vadeli kuponsuz, 7 yıl vadeli değişken faizli)

9 Temmuz Salı

Hazine ihaleleri (4 yıl vadeli TLREF’e endeksli, 4 yıl vadeli sabit kuponlu)

 • Hazine ve Maliye Bakanlığı bu hafta 8 Temmuz Pazartesi günü 9 ay vadeli kuponsuz ve 7 yıl vadeli değişken faizli, 9 Temmuz Salı günü ise 4 yıl vadeli TLREF’e endeksli ve 4 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil ihaleleri düzenleyecek. Hazine geçtiğimiz hafta düzenlediği 2 yıl vadeli altın tahvili ve 2 yıl vadeli altına dayalı kira sertifikası doğrudan satışları ile birlikte bu ay içerisinde şimdiye kadar 28 milyar TL’lik iç borçlanma gerçekleştirdi.
 • Bu haftaki ihalelerin ardından Hazine 22 Temmuz’da 2 yıl vadeli sabit kuponlu ve 5 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli iki ihale, 23 Temmuz’da ise 9 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil ihalesi ve 2 yıl vadeli kira sertifikası doğrudan satışı gerçekleştirecek ve temmuz ayı iç borçlanma programını tamamlayacak.
 • Hazine temmuz ayında 116,6 milyar TL’lik itfası karşılığında toplam üç doğruda satış ve yedi ihale ile birlikte 174,9 milyar TL iç borçlanma gerçekleştirmeyi planlıyor – geri çevirme rasyosu %150 olarak öngörülüyor.

10 Temmuz Çarşamba

10:00 Mayıs İşgücü İstatistikleri

 • Mevsimsel etkilerden arındırılmış işsizlik oranı nisan ayında %8,6 seviyesinden %8,5 seviyesine sınırlı bir gerileme kaydetti. İşgücü istatistikleri içerisinde yakından izlediğimiz ve daha geniş tanımlı bir işsizlik göstergesi olan âtıl işgücü oranı ise önceki aya göre 3,1 puan artarak %27,2’ye yükseldi. Nisan ayı itibariyle zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranı %16,1’den %19,7’ye önemli bir yükseliş kaydederken, buradaki artış; eğitimine uygun bir iş bulamayıp daha farklı kalifikasyonlarda istihdam edilen veya tam zamanlı bir işte çalışabilecekken bu doğrultuda bir iş bulamayarak yarı zamanlı bir işte çalışmak durumunda kalan kişi sayısındaki yükselişi işaret ediyor. Öte yandan işsiz ve potansiyel işgücünün bütünleşik oranı ise %17,3’ten %17,1’e geriledi.
 • İkinci yarı itibariyle ekonomik aktivitede beklediğimiz soğuma çerçevesinde işgücü dinamiklerinde de benzer bir yavaşlama yaşanacağı beklentisindeyiz.

10:00 Mayıs Sanayi Üretimi

 • Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi nisan ayında aylık %4,9 oranında düşüş kaydederek üst üste ikinci ayda da daralma gösterirken, takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise yıllık bazda %0,7 oranında azalarak Nisan 2023’ten bu yana ilk defa yıllık daralma bölgesine indi.
 • Dış ticaret verileri sanayi üretimi tahminleri açısından da yol gösterici nitelikte. Bu çerçevede mayıs verilerinde ara malları ithalatının yıllık bazda %16,5 oranında bir düşüş gösterdiğini takip ediyoruz. Mayıs ayına ilişkin diğer öncü göstergelere baktığımızda 49,3’ten 48,4’e gerileyerek üst üste ikinci ayında da 50 eşik değerin altında kalan İSO Türkiye İmalat PMI sektör faaliyetindeki güç kaybının sürdüğüne işaret ederken; arındırılmamış reel kesim güven endeksi (RKGE) 106,1 seviyesinden 105,4’e, arındırılmış endeks ise 103,50’ten 102,4’e geriledi.
 • Bu sinyaller doğrultusunda sanayi üretimindeki zayıflamanın mayıs ayında da ön planda olmasını beklemekteyiz.

11 Temmuz Perşembe

14:30 Haftalık TCMB verileri (28 Haziran – 5 Temmuz)

(Menkul Kıymet İstatistikleri – Para & Banka İstatistikleri – TCMB Rezervleri)

 • Haftalık TCMB verilerine göre 21 – 28 Haziran haftasında hisse piyasasında 227,8 milyon dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 679,5 dolarlık bir yabancı satışı gerçekleşti. Aynı dönemde yerleşiklerin altın hariç parite etkisinden arındırılmış DTH’ları 1,79 milyar dolar gerilerken, altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak 1,64 milyar dolarlık bir düşüş gerçekleşti. Diğer taraftan 21 – 28 Haziran döneminde TCMB net döviz rezervi 5,4 milyar dolarlık azalışla 39,4 milyar dolara, brüt döviz rezervi ise 4,7 milyar dolar düşüşle 143 milyar dolara indi. 28 Haziran itibariyle swaplar hariç net rezerv ise 12,6 milyar dolardan 11,5 milyar dolara düştü.
 • 21 – 28 Haziran dönemine ilişkin ayrıntılı raporumuz için tıklayınız.

12 Temmuz Cuma

10:00 Mayıs Ödemeler Dengesi İstatistikleri

 • Dış ticaret açığında mayıs ayında gözlemlenen belirgin iyileşme ile birlikte cari işlemler açığında da bu dönemde gözle görülür bir düşüş görmeyi bekliyoruz. Bu çerçevede mayıs ayında cari açığın 1,4 milyar dolar ile görece düşük bir düzeyde oluşacağını tahmin ediyoruz.
 • Yıllık cari açıktaki düşüşün son çeyreğe kadar kademeli bir şekilde devamını bekliyoruz. Yılın son çeyreğinde devreden çıkacak olan olumlu baz etkisi ise son aylarda yıllık açığı bir miktar yukarı taşıyacak. 2024 yıl sonu cari işlemler açığı beklentimiz 33 milyar dolar seviyesinde.

Grafikler

Grafikler

İşgücüne İlişkin Tamamlayıcı Göstergeler (MA, %)

Kaynak: TÜİK, Tacirler Yatırım

Kapasite Kullanım Oranı & İşsizlik Oranı (MA, 3-aylık HO, %)

Kaynak: TÜİK, Tacirler Yatırım


Yabancı Net Portföy Hareketleri

(yıllık kümülatif, milyon US$ hisse+tahvil (repo işl. hariç))

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım


Yurtiçi Yerleşiklerin Döviz Mevduatları

(altın dahil., milyar US$, parite etkisinden arındırılmış)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım


Sanayi Üretim Endeksi (MA, 3-aylık HO)

Kaynak: TÜİK, Tacirler Yatırım


Cari İşlemler Dengesi (yıllık, milyar US$)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Yurt Dışı Veri Takvimi

Yurt Dışı Veri Takvimi

Uyarı Notu