Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

31.05.2024

Ekonomik Veri Takvimi 3 – 7 Haziran

Gelecek haftanın öne çıkan verileri

Detaylı PDF   -   161 KB

Yurt İçi Veri Takvimi

Yurt İçi Veri Takvimi

3 Haziran Pazartesi

10:00 İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye Mayıs İmalat PMI

  • İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI nisan ayında 50 seviyesinden 49,3 seviyesine gerileyerek yeniden 50 eşik değerin altına indi. İmalat sektörüne yönelik PMI verisi nisan ayında 50 eşik değerin altına inerek sektör faaliyetinin yeniden daralma bölgesine indiğini ve 2024 yılının ikinci çeyreğine zayıf bir başlangıç yapıldığını işaret ediyor.
  • İkinci çeyrek itibariyle başta kredi kartı harcamaları ve reel kesim güven endeksi olmak üzere bazı öncü verilerde yavaşlama görüyor olsak da henüz istenilen ölçüde bir durulma söz konusu değil. İkinci çeyrekte birinci çeyreğe kıyasla daha ılımlı bir büyüme görünümünün ön plana çıkmasını, yılın ikinci yarısı itibariyle ise ekonomide soğumanın çok daha belirgin bir hale gelmesini bekliyoruz. 2024 yılı GSYİH büyüme beklentimiz %3 seviyesinde.

10:00 Mayıs enflasyon verileri

  • TÜFE’nin mayıs ayında aylık bazda %3,3 oranında bir artış kaydetmesini bekliyoruz. Kurum tahminimiz paralelinde bir gerçekleşme olması durumunda yıllık TÜFE %69,8 seviyesinden %75,3’ yükselecek. Enflasyonun mayıs ayındaki zirvenin ardından bir gerileme dönemine girmesini bekliyoruz. Yıllık TÜFE’nin temmuz ayında %60’a yakınsayacağını, eylül ayı itibariyle ise %50’nin altına gerileyeceğini öngörüyoruz. 2024 yıl sonu TÜFE beklentimiz %43 seviyesinde.

4 Haziran Salı

TCMB Başkanı Karahan’ın TBMM Sunumu

  • TCMB Başkanı Fatih Karahan, göreve başlamasının ardından ilk kez 4 Haziran’da TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunum yapacak. Karahan’ın Banka faaliyetleri, küresel gelişmeler, TR ekonomisi, enflasyon ve para politikası çerçevesinde kapsamlı bir sunum gerçekleştirmesi bekleniyor.

14:30 Mayıs Reel Efektif Döviz Kuru

  • Mayıs ayı ortalama eşit ağırlıklandırılmış sepet değişimi ve aylık enflasyon gerçekleşmelerini göz önünde bulundurarak bir hesaplama yaparak TÜFE bazlı REK’in mayıs ayında 59,77 seviyesinden 61,74 seviyesine yükseldiğini tahmin ediyoruz.

6 Haziran Perşembe

14:30 Haftalık TCMB verileri (24 – 31 Mayıs)

(Menkul Kıymet İstatistikleri – Para & Banka İstatistikleri – TCMB Rezervleri)

  • 17 – 24 Mayıs haftasında hisse senedi piyasasında 28 milyon dolarlık yabancı satışı, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 1,57 milyar dolarlık bir yabancı girişi gerçekleşti. Aynı hafta içerisinde yerleşiklerin altın hariç DTH’ları 481 milyon dolar gerilerken altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak 708 milyon dolarlık bir düşüş gerçekleşti. Rezervler tarafında ise 17 – 24 Mayıs döneminde TCMB net döviz rezervi 40,3 milyar dolara, brüt döviz rezervleri ise 142,3 milyar dolara tırmandı. Swaplar hariç net rezervi 24 Mayıs itibariyle -5,16 milyar dolar düzeyinde hesaplıyoruz.

7 Haziran Cuma

17:30 Mayıs Hazine Nakit Gerçekleşmeleri

  • Nisan ayında merkezi yönetim bütçesi 177,8 milyar TL açık verirken, faiz dışı açık ise 63,8 milyar TL oldu. Bütçe açığı, aynı dönemde 237 milyar TL olarak gerçekleşen Hazine nakit açığına göre 59,2 milyar TL daha düşük gerçekleşti.
  • 7 Haziran Cuma günü açıklanacak olan mayıs nakit bütçe verileri, 20 Haziran’da açıklanacak olan mayıs merkezi yönetim bütçe verileri için öncü niteliğinde. 2024 yılına ilişkin bütçe açığı tahminimizi 2 trilyon TL (GSYİH’nın %5,2’si) seviyesinde korumaktayız.

Grafikler

Grafikler

İSO İmalat PMI Endeksi (3-aylık HO)  

Kaynak: İstanbul Sanayi Odası, Tacirler Yatırım

Yıllık TÜFE Tahmin Patikamız (%)

Kaynak: TÜİK, Tacirler Yatırım


Yabancı Net Portföy Hareketleri

(yıllık kümülatif, milyon US$ hisse+tahvil (repo işl. hariç))

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım


Yurtiçi Yerleşiklerin Döviz Mevduatları

(altın dahil., milyar US$, parite etkisinden arındırılmış)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım


Reel Efektif Döviz Kuru (2003=100)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım


Bütçe Göstergeleri (12-aylık kümülatif, milyar TL)

Kaynak: Hazine ve Maliye Bakanlığı, Tacirler Yatırım

Yurt Dışı Veri Takvimi

Yurt Dışı Veri Takvimi

Uyarı Notu