Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

26.01.2024

Ekonomik Veri Takvimi 29 Ocak – 2 Şubat

Gelecek Haftanın Öne Çıkan Verileri

Detaylı PDF   -   158 KB

Yurt İçi Veri Takvimi

Yurt İçi Veri Takvimi

30 Ocak Salı

10:00 Ocak Ekonomik Güven Endeksi

 • Ekonomik Güven Endeksi aralık ayında %1,1 oranında artış kaydederek 95,3 seviyesinden 96,4 seviyesine yükseldi. Ekonomik güven endeksinin 100'den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100'den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği göstermektedir. Endeks haziran ayından bu yana 100 seviyesi altında seyrediyor.
 • Verinin alt kalemlerini incelediğimizde Aralık ayında tüketici güven endeksi %2,6 oranında yükselişle 77,4’e çıkarken, reel kesim güven endeksi %0,5 gerileyerek 103,4’e indi. Hizmet sektörü güven endeksi %1,2’lik yükselişle 112,3’e, perakende ticaret sektörü güven endeksi ise %4,5’lik artışla 116,8’e çıktı. İnşaat sektörü güven endeksinin ise %3,3 oranında gerileme ile 88 değerine indiği takip edildi.

31 Ocak Çarşamba

10:00 Aralık Dış Ticaret İstatistikleri

 • Ticaret Bakanlığı tarafından ay başında açıklanan dış ticaret verilerine göre 2023 yılı Aralık ayında geçen yılın aynı ayına göre; ihracat, %0,4 artarak 23 milyar dolar, ithalat ise %10,7 oranında azalarak 29,1 milyar dolar olarak gerçekleşti.
 • 2023 yılı sonunda cari işlemler açığının 45 milyar dolar civarında oluşmasını beklemekle birlikte, 2024 yıl sonuna ilişkin cari açık beklentimiz ise 33 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Son dönemde ekonomi yönetiminin büyümeden feragat edilmeyen bir politika anlayışının altını çiziyor olmasının cari açıktaki iyileşmeyi sınırlandırabilecek unsurlar arasında yer aldığını belirtmek gerekir. Önümüzdeki dönemde küresel enerji fiyatlarındaki gelişmelerin yanı sıra yurt içinde talep dinamiklerinde gözlemlenebilecek yavaşlamanın boyutu cari açıktaki iyileşmenin seyri açısından önemli olacak.

17:30 Hazine 3 aylık (Şubat – Mart – Nisan) İç Borçlanma Stratejisi

 • En son yayınlanan Ocak – Şubat – Mart dönemi iç borçlanma stratejisine göre Hazine şubatta 200 milyar TL’lik yüklü itfası karşılığında piyasalardan toplam 250 milyar TL’lik iç borçlanma gerçekleştirmeyi planlıyor – iç borç çevirme oranı %125 olarak planlanıyor. Hazine’nin Ocak – Mart dönemi üç aylık toplam iç borçlanma hedefi ise 502 milyar TL.
 • Hazine ve Maliye Bakanlığı 2024 yılı genelinde ise 1,56 trilyon TL iç borç servisi karşılığında 2,14 trilyon TL tutarında iç borçlanma gerçekleştirmeyi planlıyor ve %136’lık bir iç borç çevirme oranı öngörüyor.

1 Şubat Perşembe

10:00 İSO Türkiye Ocak İmalat PMI

 • İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI verisi aralık ayında 47,2 seviyesinden 47,4 seviyesine sınırlı bir yükseliş kaydetti. İSO İmalat PMI’ın üst üste altıncı ayda da 50 eşik değerin altında kaldığı dikkat çekti. İSO tarafından veri ile birlikte açıklanan notta aralık ayında hem toplam yeni siparişlerde hem de yurt dışından alınan yeni siparişlerde yavaşlamanın sürdüğü vurgulandı.
 • 2023’ün son çeyreğine ilişkin gelen öncü verilerin büyümeye ilişkin yavaşlama sinyalleri verdiklerini görmekteyiz. Bu çerçevede üçüncü çeyrekte görülen yıllık %5,9’luk güçlü büyümenin ardından yılın son çeyreğinde daha ılımlı bir büyüme görünümü ile birlikte 2023 yılı büyümesinin %4 seviyesinde oluşmasını bekliyoruz. 2024 büyüme beklentimiz ise %3 seviyesinde bulunuyor.

12:00 İTO Ocak İstanbul Enflasyonu

 • 5 Şubat Pazartesi günü açıklanacak olan TÜİK enflasyon verileri öncesinde İstanbul’da özellikle işlememiş gıda fiyatlarında nasıl bir değişim olduğunu yakından takip edeceğiz. Ocak aylık enflasyon artış beklentimiz %6,5 seviyesinde bulunuyor.

14:30 Haftalık Yabancı Portföy Hareketleri (19 – 26 Ocak)

 • 12 – 19 Ocak haftasında yabancı yatırımcılar hisse senedi piyasasında net alıcı konumunda yer alırken, bono piyasasında ise sınırlı bir yabancı satışı gerçekleşti. Buna göre söz konusu hafta içerisinde hisse senedi piyasasında 145,6 milyon dolarlık bir yabancı alımı görülürken, bono tarafında ise repo işlemleri hariç net 40,3 milyon dolarlık satış görüldü. Son bir sene içerisinde hisse senedi piyasasında toplam 1,98 milyar dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 2,3 milyar dolarlık bir yabancı girişi görülüyor.

14:30 Haftalık Para ve Banka İstatistikleri (19 – 26 Ocak)

 • 12 – 19 Ocak haftasında yerleşiklerin DTH’larında 508 milyon dolarlık bir yükseliş gözlendi. Kurumlar DTH’ları 751 milyon dolar artarken, hane halkı DTH’ları ise 243 milyon dolar geriledi. Aynı hafta içinde kıymetli maden mevduat hesaplarında ise 473 milyon dolarlık bir yükseliş görüldü. Özetle, 12 – 19 Ocak haftasında yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak net 981 milyon dolarlık güçlü bir artış yaşandı.

Grafikler

Grafikler

Ekonomik Güven Endeksi (3-aylık HO)

Kaynak: TÜİK, Tacirler Yatırım

Dış Ticaret Dengesi (milyar $, yıllık)

Kaynak: TÜİK, Tacirler Yatırım


Yabancı Net Portföy Hareketleri

(yıllık kümülatif, milyon US$ hisse+tahvil (repo işl. hariç))

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım


Yurtiçi yerleşiklerin Döviz Mevduatları

(altın dahil., milyar US$, parite etkisinden arındırılmış)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım


İmalat Sektörü PMI Endeksi (3-aylık HO)

Kaynak: İstanbul Sanayi Odası, Tacirler Yatırım


İmalat PMI ve GSYİH Büyüme Oranı

Kaynak: İstanbul Sanayi Odası, TÜİK, Tacirler Yatırım

Yurt Dışı Veri Takvimi

Yurt Dışı Veri Takvimi

Uyarı Notu