Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

22.03.2024

Ekonomik Veri Takvimi 25 – 29 Mart

Gelecek haftanın öne çıkan verileri

Detaylı PDF   -   156 KB

Yurt İçi Veri Takvimi

Yurt İçi Veri Takvimi

28 Mart Perşembe

10:00 Mart Ekonomik Güven Endeksi

  • Ekonomik Güven Endeksi şubat ayında 99,4 seviyesinden 99 seviyesine gerileme kaydetti. Verinin alt kalemlerini incelediğimizde; tüketici güven endeksi şubat ayında %1,3 oranında azalarak 79,3’e, reel kesim güven endeksi %0,9 oranında azalarak 102’ye ve perakende ticaret sektörü güven endeksi ise %1 oranında gerileyerek 114,5’e indi. Öte yandan hizmet sektörü güven endeksi %1,6 oranında artarak 118,6’ya ve inşaat sektörü güven endeksi %1’lik yükselişle 91,8 değerine yükseldi. Ekonomik güven endeksinin 100'den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği gösterirken, 100'den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği ön plana çıkarıyor. Endeks Haziran 2023’ten bu yana 100 seviyesi altında seyrediyor.

14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (15 – 22 Mart)

  • 8 – 15 Mart haftasında hisse senedi piyasasında 156 milyon dolar, bono tarafında ise repo işlemleri hariç net 70 milyon dolarlık yabancı satışı görüldü. Yılbaşından bu yana bakıldığında hisse senedi piyasasında toplam 410 milyon dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 8,6 milyon dolarlık bir yabancı çıkışı olduğu takip ediliyor. Son bir sene içerisindeki kümülatif veriye baktığımızda ise hisse senedi piyasasında toplam 1,7 milyar dolar, bono piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 1,97 milyar dolarlık bir yabancı girişi ön plana çıkıyor.

14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (15 – 22 Mart)

  • Para & banka istatistikleri cephesinde 31 Mart öncesinde bireysel döviz talebindeki artışın sürdüğü dikkat çekiyor. 8 – 15 Mart haftasında yerleşiklerin DTH’larında 1,01 milyar dolarlık bir artış yaşanırken, altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak 2 milyar dolara yakın bir artış gerçekleşti.
  • TCMB, artan döviz talebi karşısında geçtiğimiz haftalarda aralarında DİBS tesisi, ZK’larda artış ve kredi kartı nakit avans faizlerinde revizyon da dahil olmak üzere bir dizi tedbir açıkladı. Dünkü PPK kararında ise politika faizi 500 baz puanlık artışla %50’ye yükseldi. Seçim sürecinin ardından TL’de hızlı bir değer kaybı yaşanacağına yönelik bir baz senaryomuz bulunmuyor. Yıl içerisine kurdaki kademeli yükseliş eğiliminin sürmesini ve TL’in dolar karşısında reel bazda nötr bir seyir izlemesini bekliyoruz. Ancak, risklerin TL’nin reel olarak değer kazanması yönünde olduğunun altını çizmek gerekir.

29 Mart Cuma

10:00 Şubat Dış Ticaret İstatistikleri

  • Ticaret Bakanlığı tarafından ay başında açıklanan öncü veriler yıllık dış ticaret açığındaki gerilemenin şubat ayında da devam ettiğini ortaya koydu. Şubat ayına ilişkin açıklanan öncü verilere göre ihracat yıllık bazda %13,6’lık artışla 21 milyar dolar olurken, deprem felaketinin yaşandığı Şubat 2023 döneminde oluşan baz etkisinin ihracattaki güçlü yıllık artışta etkili olduğunu görmekteyiz. İthalat ise şubat ayında yıllık %8,5’lik düşüşle 28 milyar dolar olarak gerçekleşti. Böylelikle öncü veriler çerçevesinde dış ticaret açığı şubat ayında önceki ayki 6,2 milyar dolar düzeyinden 7 milyar dolara yükselirken, yıllık dış ticaret açığı ise 92,5 milyar dolara geriledi.

17:30 Hazine Nisan – Haziran 2024 İç Borçlanma Stratejisi

  • Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan bir önceki üç aylık (Mart – Mayıs) dönemi iç borçlanma stratejisine göre Hazine nisan ayında Hazine nisan ayında 280,7 milyar TL’lik itfası karşılığında piyasalardan toplam 169,5 milyar TL’lik iç borçlanma gerçekleştirmeyi planlıyor – iç borç çevirme oranı %60 olarak planlanıyor.

Grafikler

Grafikler

Ekonomik Güven Endeksi (3-aylık HO)

Kaynak: TÜİK, Tacirler Yatırım

Dış Ticaret Dengesi (milyar $, yıllık)

Kaynak: TÜİK, Tacirler Yatırım


Yabancı Net Portföy Hareketleri

(yıllık kümülatif, milyon US$ hisse+tahvil (repo işl. hariç))

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım


Yurtiçi yerleşiklerin Döviz Mevduatları

(altın dahil., milyar US$, parite etkisinden arındırılmış)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım


Hazine İç Borç Servisi (anapara + faiz, milyar TL)

Kaynak: Hazine ve Maliye Bakanlığı, Tacirler Yatırım


İç Borçlanmanın Ortalama Vadesi (ay)

Kaynak: Hazine ve Maliye Bakanlığı, Tacirler Yatırım

Yurt Dışı Veri Takvimi

Yurt Dışı Veri Takvimi

Uyarı Notu