Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

24.06.2024

Ekonomik Veri Takvimi 24 – 28 Haziran

Gelecek haftanın öne çıkan verileri

Detaylı PDF   -   166 KB

Yurt İçi Veri Takvimi

Yurt İçi Veri Takvimi

24 Haziran Pazartesi

10:00 Haziran Reel Kesim Güven Endeksi & Kapasite Kullanım Oranı

  • Arındırılmamış reel kesim güven endeksi (RKGE) mayıs ayında 106,1 seviyesinden 105,4’e gerilerken, mevsim etkilerinden arındırılmış endeks ise 103,50 seviyesinden 102,4’e geriledi. Diğer yandan kapasite kullanım oranı (KKO) mayıs ayında %76,7’den %76,3’e, mevsimsel etkilerden arındırılmış KKO ise %77 seviyesinden %76,6 seviyesine indi.
  • Yılın ikinci çeyreğinde başta kredi kartı harcamaları, PMI verileri ve reel kesim güveni olmak üzere bazı öncü verilerde yavaşlama sinyalleri alıyor olsak da henüz istenilen ölçüde bir durulma söz konusu değil. İkinci çeyrekte birinci çeyreğe kıyasla daha ılımlı bir büyüme görünümünün ön plana çıkmasını, yılın ikinci yarısı itibariyle ise ekonomide soğumanın çok daha belirgin bir hale gelmesini bekliyoruz. 2024 yılı GSYİH büyüme beklentimiz %3 seviyesinde.

25 Haziran Salı

10:00 Nisan Konut Fiyat Endeksi

  • Konut Fiyat Endeksi mart ayında aylık %1,2 ve yıllık %52 oranında artış kaydederek 1.230,5 seviyesine çıkarken, yıllık artış Kasım 2021’den bu yana kaydedilen en yavaş artış oldu. Öte yandan aylık konut fiyat artışının mart ayında üst üste beşinci ayında da enflasyon seviyesinin altında gerçekleştiği dikkat çekti.

26 Haziran Çarşamba

14:30 Haftalık TCMB verileri (7 – 14 Haziran)

(Menkul Kıymet İstatistikleri – Para & Banka İstatistikleri – TCMB Rezervleri)

Bayram tatili nedeniyle bu hafta iki haftalık dönemi kapsayan TCMB verileri açıklanacak. 26 Nisan Çarşamba günü 7 – 14 Haziran haftası verileri, 27 Nisan Perşembe günü ise 14 – 21 Haziran haftası verileri açıklanacak.

  • En son 31 Mayıs – 7 Haziran haftasına ilişkin açıklanan verilerde hisse senedi piyasasında 542,7 milyon dolarlık yabancı satışı, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 540,8 dolarlık sınırlı bir yabancı girişi gerçekleşti. Aynı dönemde para & banka istatistiklerinde yerleşiklerin altın hariç DTH’ları 1,67 milyar dolar gerilerken, altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak 1,65 milyar dolarlık bir düşüş gerçekleşti. Son olarak 31 Mayıs – 7 Haziran döneminde TCMB net döviz rezervi 2,1 milyar dolar artışla 47,5 milyar dolara, brüt döviz rezervleri ise 2,5 milyar dolarlık yükselişle 146,3 milyar dolara tırmandı. 7 Haziran itibariyle swap stoku 41,6 milyara inerken, swaplar hariç net rezervi 5,9 milyar dolar düzeyinde hesaplıyoruz

27 Haziran Perşembe

10:00 Haziran Ekonomik Güven Endeksi

  • Ekonomik güven endeksi mayıs ayında 99 seviyesinden 98,2 seviyesine indi. Endeksin 100'den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği gösterirken, 100'den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği ön plana çıkarıyor. Mayıs verisinin alt kalemlerini incelediğimizde; tüketici güven endeksi %0,1 oranında artarak 80,51 değerini, reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi %1,1 oranında azalarak 102,4 değerini, hizmet sektörü güven endeksi aynı düzeyde kalarak 117,1 değerini, perakende ticaret sektörü güven endeksi %3,3 oranında azalarak 111,7 değerini, inşaat sektörü güven endeksi %0,3 oranında azalarak 88,3 değerini aldı.

14:00 Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantı Kararı

  • Para Politikası Kurulu’nun (PPK) haziran ayında politika faizini %50 düzeyine sabit bırakmasını bekliyoruz. Önümüzdeki birkaç ayın enflasyon gerçekleşmesinin gelecek dönem para politikası açısından belirleyici nitelikte olacağı kanaatindeyiz. Mevcut görünümde ek faiz artırımı beklememekle birlikte, enflasyonun aylık eğiliminde beklenen iyileşmenin gerçekleşmemesi durumunda gelecek dönemde ek artırımların gündeme gelmesi söz konusu olabilir. Enflasyonda hedeflenen düşüş ivmesinin yakalanması durumunda ise yılın son çeyreğine doğru TCMB’nin faiz indirimlerine başlaması açısından manevra alanı oluşabileceğini değerlendiriyoruz.

14:30 Haftalık TCMB verileri (14 – 21 Haziran)

(Menkul Kıymet İstatistikleri – Para & Banka İstatistikleri – TCMB Rezervleri)

28 Haziran Cuma

10:00 Mayıs Dış Ticaret İstatistikleri

  • Ticaret Bakanlığı tarafından ayına ilişkin açıklanan öncü veriler dış ticaret açığında mayıs ayında belirgin bir iyileşmeyi işaret ediyor. Bu çerçevede mayıs ayı öncü verilerine göre ihracat yıllık bazda %11,4 artışla 24,1 milyar dolar olurken, ithalat ise mayıs ayında yıllık %10,3 oranında düşüşle 30,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Öncü veriler çerçevesinde dış ticaret açığı mayıs ayında önceki ayki 9,9 milyar dolar düzeyinden 6,5 milyar dolara gerilerken, yıllık dış ticaret açığı ise 93 milyar dolardan 87,1 milyar dolara indi.

Grafikler

Grafikler

Reel Kesim Güven Endeksi (MA, %)  

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Konut Fiyat Endeksi (yıllık artış, 3-ay HO)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım


Yabancı Net Portföy Hareketleri

(yıllık kümülatif, milyon US$ hisse+tahvil (repo işl. hariç))

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım


Yurtiçi Yerleşiklerin Döviz Mevduatları

(altın dahil., milyar US$, parite etkisinden arındırılmış)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım


Politika Faizi (basit & bileşik karşılaştırmalı)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım


Ekonomik Güven Endeksi (3-aylık HO)

Kaynak: TÜİK, Tacirler Yatırım

Yurt Dışı Veri Takvimi

Yurt Dışı Veri Takvimi

Uyarı Notu