Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

14.06.2024

Ekonomik Veri Takvimi 17– 21 Haziran

Gelecek haftanın öne çıkan verileri

Detaylı PDF   -   115 KB

Yurt İçi Veri Takvimi

Yurt İçi Veri Takvimi

Bayram tatili nedeniyle bu hafta yurt içi piyasalarda veri akışı zayıf seyredecek.

20 Haziran Perşembe

10:00 Haziran Tüketici Güven Endeksi

  • Tüketici Güven Endeksi mayıs ayında 80,5 seviyesi ile önemli bir değişim göstermedi. Verinin alt kalemlerini incelediğimizde mevcut dönemde hanenin maddi durumuna ilişkin alt endeks mayıs ayında 65 seviyesinden 65,3 seviyesine yükselirken, Yakından takip ettiğimiz ve iç talebe yönelik önemli göstergelerden biri olan gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesine ilişkin alt endeks ise mayıs ayında 95,8 seviyesinden 95,6 seviyesine geriledi.

11:00 Mayıs Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi

  • Hazine nakit dengesi mayıs ayında 235 milyar TL fazla vererek yıllık bazda %38’lik bir yükseliş kaydederken, faiz dışı fazla ise aynı dönemde 337,5 milyar TL oldu. Hazine nakit dengesi verileri, 20 Haziran Perşembe günü açıklanacak olan bütçe verileri için öncü niteliğinde.
  • OVP’de 2024’e ilişkin 2,65 trilyon TL tutarında yüksek bir bütçe açığı tahmini olduğu görülüyor. Deprem harcamalarının bütçe üzerindeki yükünün büyük kısmının 2023 yılı gerçekleşmelerinde eritilmiş olması ile birlikte 2024 bütçe açığının OVP tahminin altında gerçekleşmesini beklemekteyiz. Ayrıca, kamuda tasarruf sürecinin başlatılması ve gelecek dönemde ek paketler açıklanacağının sinyalinin verilmesinin bütçe açığının resmi tahminlerden daha iyi bir yerde oluşmasını sağlayacağı görüşündeyiz. Bu çerçevede 2024 yılına ilişkin bütçe açığı tahminimizi 2 trilyon TL (GSYİH’nın %5,2’si) seviyesinde korumaktayız.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Yurt Dışı Veri Takvimi

Uyarı Notu