Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

09.02.2024

Ekonomik Veri Takvimi 12 – 16 Şubat

Gelecek Haftanın Öne Çıkan Verileri

Detaylı PDF   -   167 KB

Yurt İçi Veri Takvimi

Yurt İçi Veri Takvimi

12 Şubat Pazartesi

Hazine ihaleleri (14 ay vadeli kuponsuz ve 10 yıl vadeli sabit kuponlu)

10:00 Aralık İşgücü İstatistikleri

 • Mevsimsel etkilerden arındırılmış işsizlik oranı kasım ayında %8,5 seviyesinden %9 seviyesine yükseliş kaydetti. Daha geniş tanımlı âtıl işgücü oranı önceki aya göre 1,3 puan artarak %22,7 olurken, işgücüne katılım oranı ise %53,1 seviyesinden %52,9’a indi. Reel Kesim Güven Endeksi alt kalemlerinden olan toplam istihdam (gelecek 3 ay) endeksi ve kasım ayı İSO Türkiye PMI verilerinin detaylarında istihdam faaliyetlerinin yavaşladığına yönelik sinyaller almıştık.
 • Aralık ayına ilişkin öncü göstergelere baktığımızda istihdam endeksinin 2023 yılının son çeyreğinde 111,6 seviyesinden 109,77 seviyesine gerilediği ve aralık ayında 108,8 ile mart ayından bu yana en düşük seviyesine indiği dikkat çekiyor.

13 Şubat Salı

Hazine ihaleleri (4 yıl vadeli TLREF’e endeksli ve 6 yıl vadeli değişken faizli)

 • Hazine ve Maliye Bakanlığı geçtiğimiz hafta düzenlediği 2 yıl vadeli euro cinsi tahvil doğrudan satışında 25,6 milyar TL, euro cinsi kira sertifikası doğrudan satışında ise 3,9 milyar TL borçlandı. Geçen haftaki doğrudan satışlarla şubat ayı iç borçlanmasına başlayan Hazine’nin şimdiye kadarki iç borçlanma tutarı 29,5 milyar TL oldu.
 • Hazine şubat ayında 200 milyar TL’lik yüklü itfası karşılığında piyasalardan toplam 250 milyar TL’lik iç borçlanma gerçekleştirmeyi planlıyor – iç borç çevirme oranı %125 olarak planlanıyor. Hazine’nin Ocak – Mart dönemi üç aylık toplam iç borçlanma hedefi ise 502 milyar TL.
 • 12 ve 13 Şubat tarihlerinde düzenlenecek ihalelerin ardından Hazine gelecek hafta 19 Şubat’ta 2 ve 5 yıl vadeli sabit kuponlu iki ihale, 20 Şubat’ta ise 5 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvil ihalesinin yanı sıra 2 yıl vadeli altın tahvili & 2 yıl vadeli altına dayalı kira sertifikası ve 5 yıl vadeli kira sertifikası doğrudan satışı gerçekleştirerek şubat ayı iç borçlanma programını tamamlayacak.

10:00 Aralık Ödemeler Dengesi İstatistikleri

 • Cari işlemler dengesinin aralık ayında 2,5 milyar dolar açık vermesini bekliyoruz. Foreks Haber Anketi sonuçlarına göre piyasa medyan tahmini ise cari işlemler dengesinin aralık ayında 3 milyar dolar açık vermesi yönünde.
 • Bu beklentimiz çerçevesinde 2023 yıllık cari işlemler açığının 46 milyar dolar civarında oluşacağını tahmin ediyoruz. 2024 yılına ilişkin cari açık beklentimiz ise 33 milyar dolar düzeyinde bulunuyor. Önümüzdeki dönemde küresel enerji fiyatlarındaki gelişmelerin yanı sıra yurt içinde talep dinamiklerinde gözlemlenebilecek yavaşlamanın boyutu cari açıktaki iyileşmenin seyri açısından önemli olacak.

15 Şubat Perşembe

11:00 Ocak Merkezi Yönetim Bütçe verileri 

 • Ocak ayında nakit dengesi 206,8 milyar TL açık verirken, 12 aylık bütçe açığının 778 milyar TL’ye yükseldiği takip edildi. Faiz dışı açık ise ocak ayında 99,6 milyar TL oldu. Ocak nakit bütçe verileri 15 Şubat’ta açıklanacak olan Kasım Merkezi Yönetim Bütçe verileri için öncü niteliğinde.
 • OVP’de 2024’e ilişkin 2,65 trilyon TL tutarında yine yüksek bir bütçe açığı tahmini olduğu görülüyor. 2024 yılı içerisinde maliye politikalarının para politikası ile uyumlu bir görünüm içerisinde olmasının TCMB’nin hedeflediği enflasyon seviyelerine ulaşılması açısından kritik olduğu görüşündeyiz.

14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (2 – 9 Şubat)

 • 26 Ocak – 2 Şubat haftasında yabancı yatırımcılar hisse senedi piyasasında net alıcı konumunda yer almaya devam ederken, bono piyasasında ise net yabancı satışının sınırlı bir miktarla da olduğu sürdüğü takip edildi. Buna göre söz konusu hafta içerisinde hisse senedi piyasasında 132,8 milyon dolarlık bir yabancı alımı görülürken, bono tarafında ise repo işlemleri hariç net 14,5 milyon dolarlık sınırlı bir yabancı satışı görüldü. Son bir sene içerisindeki kümülatif veriye baktığımızda hisse senedi piyasasında toplam 2,06 milyar dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 2,2 milyar dolarlık bir yabancı girişi görülüyor.

14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (2 – 9 Şubat)

 • 26 Ocak – 2 Şubat haftasında yerleşiklerin DTH’larında 2 milyar dolarlık önemli bir düşüş yaşanırken; söz konusu düşüşün tamamının kurumlar kaynaklı olduğu, hane halkı DTH’larının ise artış gösterdiği izlendi. Buna göre kurumlar DTH’ları 3 milyar dolar azalırken, hane halkı DTH’ları ise 1 milyar dolar yükseliş kaydetti. Aynı hafta içinde kıymetli maden mevduat hesaplarında ise 355 milyon dolarlık bir gerileme yaşandı. Özetle, 26 Ocak – 2 Şubat haftasında yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak net 2,4 milyar dolarlık önemli bir düşüş gerçekleşti.

16 Şubat Cuma

10:00 Ocak Konut Satış verileri

 • Konut satışları aralık ayında yıllık bazda %33,4 gerileyerek 138.577 adet oldu. Faizlerdeki yükselişe paralel olarak ipotekli konut satışlarının ocak ayında 6.042 adet ile yıllık bazda %72’lik sert bir düşüş kaydettiğini takip ettik. Geçtiğimiz yılın aralık ayında aylık ortalama %20,5 olan konut kredi faizi Aralık 2023’te ortalama %42 oldu. Konut kredi faizi bir önceki ayda (Kasım 2023) da ortalama %42 seviyesindeydi.
 • Aralık ayında yabancılara ise 2.064 adet konut satışı gerçekleştirilirken, burada da yıllık bazda %67,7 oranında bir gerileme yaşandığı dikkat çekti. Aralık ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı %1,5 oldu.

10:00 Şubat Piyasa Katılımcıları Anketi

 • Ocak ayı anket sonuçlarına göre katılımcıların 2024 yıl sonu enflasyon beklentisinin ise %42 seviyesinde oluştuğu takip edildi. 12 ve 24 ay ileriye yönelik enflasyon tahminleri ise sırasıyla %39,1 ve %23,7 oldu. Kurum olarak 2024 yıl sonu enflasyon tahminiz %43 düzeyinde bulunuyor.
 • Beklentilerin bir miktar üzerinde gelen ocak ayı enflasyon gerçekleşmeleri sonrasında şubat ayı anketinde piyasa katılımcılarının enflasyon beklentilerinde bir revizyon olup olmayacağı yakından izlenecekken, diğer yandan 22 Şubat’ta gerçekleşecek olan PPK toplantısına ilişkin tahminleri de yakından takip edilecek. Ocak ayı PPK toplantısı karar notunda ve TCMB – 2024 1. Çeyrek Enflasyon Raporu sunumunda yer verilen mesajlar çerçevesinde şubat toplantısında politika faizinin %45 düzeyinde sabit tutulmasını beklemekteyiz.

14:30 Aralık Konut Fiyat Endeksi

 • Konut Fiyat Endeksi kasım ayında aylık %2 ve yıllık %82,8 oranında yükselerek 1150,4 seviyesine çıktı. Bir süredir enflasyonun üzerinde gerçekleşen aylık konut fiyat artış oranının kasım ayı itibariyle enflasyon seviyesinin altında gerçekleştiği dikkat çekiyor.

Grafikler

Grafikler

İşsizlik Oranı & KKO (%)

Kaynak: TÜİK, Tacirler Yatırım

Cari İşlemler Dengesi (milyar $, yıllık)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım


Yabancı Net Portföy Hareketleri

(yıllık kümülatif, milyon US$ hisse+tahvil (repo işl. hariç))

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım


Yurtiçi yerleşiklerin Döviz Mevduatları

(altın dahil., milyar US$, parite etkisinden arındırılmış)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım


Bütçe Dengesi (12ay kümülatif, milyar TL)  

Kaynak: Hazine ve Maliye Bakanlığı, Tacirler Yatırım


İpotekli Konut Satışları & Konut Kredi Faizi

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Yurt Dışı Veri Takvimi

Yurt Dışı Veri Takvimi

Uyarı Notu