Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

07.06.2024

Ekonomik Veri Takvimi 10 – 14 Haziran

Gelecek haftanın öne çıkan verileri

Detaylı PDF   -   194 KB

Yurt İçi Veri Takvimi

Yurt İçi Veri Takvimi

10 Haziran Pazartesi

Hazine ihalesi (10 yıl vadeli kuponsuz)

10:00 Nisan Ödemeler Dengesi İstatistikleri

 • Cari işlemler dengesinin nisan ayında 6,6 milyar dolar açık vermesini ve 12 aylık açığın 31,2 milyar dolardan 32,7 milyar dolara yükselmesini bekliyoruz. Foreks Haber tarafından yürütülen anket sonuçlarına göre ise piyasa medyan tahmini 6,1 milyar dolar ile kurum tahminimizin altında bulunuyor. 2024 cari açık tahminimiz 33 milyar dolar seviyesinde.

10:00 Nisan İşgücü İstatistikleri

 • Mevsimsel etkilerden arındırılmış işsizlik oranı mart ayında %8,7 seviyesinden %8,6 seviyesine geriledi. Daha geniş tanımlı bir işsizlik göstergesi olan âtıl işgücü oranı ise önceki aya göre 0,4 puan azalarak %24,1’e geriledi. Mart ayı itibariyle zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranı %16,3’ten %16,1e, işsiz ve potansiyel işgücünün bütünleşik oranı ise %17,6’dan %17,’e geriledi. İkinci yarı itibariyle ekonomik aktivitede beklediğimiz soğuma çerçevesinde işgücü dinamiklerinde de benzer bir yavaşlama yaşanabileceği beklentisindeyiz.

10:00 Nisan Sanayi Üretimi

 • Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi mart ayında aylık %0,3 düşüş kaydederken, son üç aydır devam eden aylık yükseliş serisini sonlandırdı. Nisan sanayi üretimi tahminleri açısından ise dış ticaret verileri ve öncü veriler zayıf bir görünümü işaret ediyor. Nisan verilerinde ara malları ithalatının yıllık bazda önemli bir değişim göstermediğini takip ettik. Nisan ayı öncü göstergelerinde ise 50 seviyesinden 49,3’e gerileyerek yeniden eşik değerin altına inen İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI aktivitede daralma sinyalleri üretirken, 103,5’ten 102,4’e gerileyen arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi de büyüme dinamiklerine ilişkin zayıflamayı işaret ediyor. Bu sinyaller doğrultusunda sanayi üretiminde zayıflama emarelerinin nisan ayında belirginleşmesini beklemekteyiz.

11 Haziran Salı

Hazine ihaleleri (4 yıl vadeli TLREF’e endeksli & 4 yıl vadeli sabit kuponlu)

13 Haziran Perşembe

Hazine doğrudan satışları (2y vadeli euro cinsi tahvil & 2 yıl vadeli euro cinsi kira sertifikası)

 • Hazine ve Maliye Bakanlığı bu hafta 10 Haziran’da 10 ay vadeli kuponsuz tahvil ihalesi, 11 Haziran’da 4 yıl vadeli TLREF’e endeksli ve 4 yıl vadeli sabit kuponlu iki ihale ve 13 Haziran’da 2 yıl vadeli euro cinsi tahvil & 2 yıl vadeli euro cinsi kira sertifikası doğrudan satışları gerçekleştirerek haziran ayı iç borçlanma programını tamamlayacak.
 • Hazine ve Maliye Bakanlığı haziran ayında 151,2 milyar TL’lik itfası karşılığında toplam yedi ihale ve üç doğrudan satış ile birlikte 254 milyar TL tutarında iç borçlanma gerçekleştirmeyi planlıyor – iç borç çevirme rasyosu %168 olarak planlanıyor. Hazine bu ay içerisinde şimdiye kadar toplam 118,6 milyar TL iç borçlanma gerçekleştirdi.

10:00 Nisan Kısa Vadeli Dış Borç İstatistikleri

 • Kısa vadeli dış borç stoku mart ayında 2023 yıl sonuna göre %0,1 düşüşle 175,4 milyar dolar olarak açıklandı. Kısa vadeli dış borç verilerinde özellikle “kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku” verisini, diğer bir deyişle orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine bir yıl ve daha kısa kalan dış borçları yakından takip ediyoruz. Söz konusu borç stoku Mart 2024 itibariyle 232 milyar dolar seviyesinde. Bu veriden şube ve iştiraklere borçları çıkararak baktığımızda borç stokunun 212,5 milyar dolar olduğu görülüyor. Bu veriye önümüzdeki 12 aylık cari açık beklentisini de ekliyoruz ve böylelikle Türkiye’nin önümüzdeki 1 yıllık süreçteki dış finansman ihtiyacını 240 milyar dolar civarında hesaplıyoruz.

14:30 Mayıs Konut Satış İstatistikleri

 • Konut satışları nisan ayında yıllık bazda %11,8 düşüş kaydederek 75.569 adet oldu. Faizlerdeki yükselişe paralel olarak ipotekli konut satışlarındaki yıllık düşüşün devam ettiği ve satışların nisan ayında 7.071 adet ile yıllık %67,5’lik bir düşüşü işaret ettiği takip edildi. Geçtiğimiz yılın nisan ayında aylık ortalama %18,6 olan konut kredi faizi Nisan 2024’te ortalama %44,7 oldu. Konut kredi faizi geçtiğimiz ay (Mart 2024) ise ortalama %42,3 seviyesindeydi.

14:30 Haftalık TCMB verileri (31 Mayıs – 7 Haziran)

(Menkul Kıymet İstatistikleri – Para & Banka İstatistikleri – TCMB Rezervleri)

 • 24 – 31 Mayıs haftasında hisse senedi piyasasında 528,8 milyon dolarlık yabancı satışı, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 94,1 dolarlık sınırlı bir yabancı girişi gerçekleşti. Yabancı yatırımcının toplam tahvil stoku içerisindeki payı ise %5,5’ten %5,2’ye geriledi. Para & banka istatistiklerinde aynı dönemde yerleşiklerin altın hariç DTH’ları 3,1 milyar dolar gerilerken, altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak 3,3 milyar dolarlık bir düşüş gerçekleşti
 • 24 – 31 Mayıs döneminde TCMB’nin swap hariç net rezervi 4 yılın ardından ilk defa artıya geçti. Bu çerçevede söz konusu hafta içerisinde TCMB net döviz rezervi 5,1 milyar dolar artışla 45,4 milyar dolara, brüt döviz rezervleri ise 1,4 milyar dolarlık yükselişle 143,7 milyar dolara tırmandı. Piyasada artan döviz likiditesi ile birlikte TCMB’nin son dönemde yaptığı net alımlarla rezervlerini önemli ölçüde artırdığını, bunu yaparken aynı zamanda swap stokunu da eriterek rezerv kalitesini de bir yandan güçlendirdiğini izliyoruz. Swaplar hariç net rezervi 31 Mayıs itibariyle 1,5 milyar dolar düzeyinde hesaplıyoruz.

14 Haziran Cuma

10:00 Haziran Piyasa Katılımcıları Anketi

 • Mayıs ayı anket sonuçlarında 2024 yıl sonu enflasyon beklentisinin a %44,2’den %43,7’ye indiği takip edildi. 12 ve 24 ay ileriye yönelik enflasyon tahminlerinde ise sınırlı bir gerileme yaşandı. Buna göre 12 ay sonrasına yönelik enflasyon beklentisi %35,2 seviyesinden %33,2’ye, 24 ay sonrasında yönelik enflasyon beklentisinin ise %22 seviyesinden %21’3’e geriledi.
 • Haziran ayı anket sonuçlarında katılımcıların 27 Haziran’da gerçekleşecek olan PPK toplantısına ilişkin tahminleri yakından takip edilecek. Kurum olarak haziran ayı toplantısında para politikasında bir değişiklik beklemiyoruz.

Grafikler

Grafikler

İşsizlik Oranı & Atıl İşgücü Oranı (%)  

Kaynak: TÜİK, Tacirler Yatırım

Cari İşlemler Dengesi (yıllık, milyar US$)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım


Yabancı Net Portföy Hareketleri

(yıllık kümülatif, milyon US$ hisse+tahvil (repo işl. hariç))

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım


Yurtiçi Yerleşiklerin Döviz Mevduatları

(altın dahil., milyar US$, parite etkisinden arındırılmış)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım


İpotekli Konut Satışları & Konut Kredi Faizi

Kaynak: TÜİK, TCMB, Tacirler Yatırım


Orta vadeli enflasyon beklentileri (%)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Yurt Dışı Veri Takvimi

Yurt Dışı Veri Takvimi

Uyarı Notu