Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

26.10.2023

Ekonomi Notu

En Son Gelişmeler

Portföy Hareketleri

13 – 30 Ekim haftasında hisse piyasasında net yabancı satışı gerçekleşti

Önemli Notlar

  • 13 – 20 Ekim haftasında hisse senedi piyasasında net yabancı çıkışı yaşanırken, tahvil piyasasında sınırlı bir yabancı alımı görüldü.
  • Ekim ayının üçüncü haftasında yerleşiklerin DTH’larında toplam 0,77 milyar dolarlık yükseliş yaşanırken (altın hariç, parite etkisinden arındırılmış rakamlar), artışın tamamen kurumlar kaynaklı olduğu ve hanehalkı DTH’larındaki gerilemenin ılımlı da olsa sürdüğü izlendi.
  • TCMB rezervleri tarafında ise brüt döviz rezervleri ve net uluslararası rezervlerde artış kaydedildi.

13 – 20 Ekim haftasında hisse senedi piyasasında net yabancı çıkışı yaşanırken, tahvil piyasasında sınırlı bir yabancı alımı görüldü. Buna göre söz konusu hafta içerisinde hisse senedi piyasasında 106,8 milyon dolarlık bir yabancı satışı, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 8,5 milyon dolarlık zayıf bir yabancı alımı gerçekleşti. Yılbaşından bu yana bakıldığında hisse senedi piyasasında toplam 519 milyon dolarlık bir yabancı çıkışı, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 495 milyon dolarlık bir yabancı girişi olduğu takip ediliyor. Son bir sene içerisinde ise hisse senedi piyasasında toplam 846 milyar dolarlık bir yabancı çıkışı, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 460 milyon dolarlık bir yabancı girişi görülüyor.

Ekim ayının ikinci haftasında yerleşiklerin DTH’larında toplam 0,77 milyar dolarlık yükseliş yaşanırken (altın hariç, parite etkisinden arındırılmış rakamlar), artışın tamamen kurumlar kaynaklı olduğu ve hanehalkı DTH’larındaki gerilemenin sürdüğü izlendi. Bu çerçevede parite etkisinden arındırılmış olarak baktığımızda kurumlar DTH’ları 0,89 milyar dolar artarken, hanehalkı DTH’larında ise 0,12 milyar dolarlık bir gerileme kaydedildi. Böylelikle hanehalkı DTH’larındaki azalma üst üste yedinci haftada da devam etti. Aynı hafta içinde kıymetli maden mevduat hesaplarında 0,31 milyar dolarlık bir azalma izlenirken, düşüşün tamamı hane halkı kıymetli maden hesaplarındaki gerilemeden kaynaklandı. Özetle, 13 – 20 Ekim haftası içerisinde yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak 0,46 milyar dolarlık bir artış yaşandığı takip edildi.

TCMB rezervleri: Brüt döviz rezervleri 126,23 milyar dolar ile bir önceki haftaya göre 1,66 milyar dolar artış kaydederken, net uluslararası rezervler 22,53 milyar dolar oldu ve bir önceki haftaya göre 0,5 milyar dolar artış gösterdi.

Detaylı PDF   -   185 KB

Uyarı Notu