Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

23.06.2022

Ekonomi Notu

En Son Gelişmeler

PPK Kararı

PPK politika faizini %14’te sabit bıraktı

Para Politikası Kurulu (PPK) politika faizini %14 seviyesinde sabit bıraktı. Piyasa beklentileri de bu yönde şekillenmişti.

Karar notunda son dönemde güçlendirildiği belirtilen makro ihtiyati politika setinin kararlılıkla uygulanacağı ve gerekmesi durumunda ilave tedbirler uygulanabileceği belirtildi. Buna ek olarak yine karar notunda değerleme süreçleri tamamlanan teminat ve likidite politika adımlarının para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya devam edeceğinin belirtildiği görülüyor. Bu çerçevede PPK’nın gelecek dönemde de “Liralaşma” stratejisi düzleminde politika çerçevesini sürdüreceğini anlıyoruz.

Enflasyona ilişkin değerlendirmelere bakıldığında, “jeopolitik gelişmelerin yol açtığı enerji maliyeti artışları, ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının geçici etkileri, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu güçlü negatif arz şokları etkili olmaya devam etmektedir” söylemi sürdürülüyor. Ek olarak, “Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için atılan ve kararlılıkla uygulanan adımlar ile birlikte, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesi ve enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir.” söyleminin tekrarı ile Kurul’un enflasyon üzerindeki risklerin önemli oranda PPK’nin kontrol alanı dışında gördüğünü ima etmeye devam ettiğini anlıyoruz.

  • Kurum enflasyon tahmin patikamız enflasyonist etkilerin güçlü bir şekilde devam etmesi ve ciddi bir bozulma kaydeden fiyatlama davranışları nedeniyle oldukça sık bir revizyona ihtiyaç duyuyor. Geldiğimiz noktada yılı %65 civarında bir TÜFE oranıyla kapatabileceğimizi, ilerleyen aylarda ise %85 oranının üzerinde bir seviyelere doğru ilerlenebileceğini düşünüyoruz.
  • TCMB tarafından hafta içerisinde yayınlanan Haziran ayı Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarına göre her geçen ay enflasyon beklentilerindeki bozulmanın ciddi oranda devamı takip ediliyor. Buna göre yılsonu medyan TÜFE beklentisinin %57,92 seviyesinden %64,6’ya yükseltildiğini izliyoruz. Ocak ayında %29,75 ile başlayan yılsonu TÜFE beklentilerinin %65 seviyelerine yakınlaştığını görüyoruz. Kurum tahminimizin de yakın bir seviyede olduğunu belirtebiliriz. Buna ek olarak 12 ve 24 aylık TÜFE beklentilerine baktığımızda da bir önceki anket döneminde sırasıyla %33,28 ve %19,54 olan tahminlerin, %37,91 ve %22 seviyelerine yükseltildiği görülüyor. 5 yıl sonrasının TÜFE beklentisinin %9,83 olduğunu takip ediyoruz.
  • Bir sonraki PPK toplantısı 21 Temmuz’da gerçekleşecek. Politika faizinin sabit kalmaya devam edeceğini tahmin ediyoruz. Yine 28 Temmuz’da TCMB’nin çeyrek dönemli Enflasyon Raporu’nu açıkladığını, bu rapor çerçevesinde varsayımlarını güncelleyip güncellemediğini takip ediyor olacağız. “Liralaşma” stratejisi düzleminde ek sinyallerin gelip gelmeyeceği de takip edilen bir diğer konu olacak.
Detaylı PDF   -   184 KB

Accordion Başlık