Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

05.05.2022

Ekonomi Notu

En Son Gelişmeler

Enflasyon

Yıllık enflasyon %70 seviyesine yükseldi

Nisan TÜFE aylık artışı %7,25 olurken, yıllık TÜFE artışını %61,1 seviyesinden %69,97’ye taşıdı. Gerçekleşme, medyan beklenti olan %5,6 seviyesinin oldukça üzerinde bir yeri işaret etti. Kurum tahminimiz olan %6,7 oranındaki artış da gerçekleşmenin altında bir yerde kaldı. Diğer taraftan ÜFE aylık %7,67 oranında yüksek bir artış kaydederken yıllık artışı %115 seviyesinden %121,8’e taşıdı. Böylece manşet enflasyon üzerindeki maliyet baskısının son hız devam ettiğini işaret etti.

Gıda fiyatları tarafında %13,38 oranında bir artış izlendi. Böylece yıllık gıda enflasyonu %89’a yükseldi. Gerek işlenmiş gerekse işlenememiş gıda fiyatlarında baskının öne çıktığı takip edildi. TCMB en son yayınladığı Enflasyon Raporu’nda yıllık gıda fiyatları artışı varsayımını 2022 için %49’a sert bir biçimde revize edilmişti. Ancak yılsonu gerçekleşmesinin bu sert revizyona rağmen daha yukarıda bir seviyeyi işaret edeceğini düşünüyoruz.

Enerji fiyatlarında Nisan’da %7,62 oranında aylık artış görüldü. Yıllık enerji fiyat artışı ise Nisan itibariyle %118. Doğal gaz fiyat artışının özellikle öne çıkan kalem olmasının yanı sıra, enerji segmenti alt kalemlerinin hepsinde yükseliş eğiliminin devam ettiğini de göz ardı etmemek gerekir.

Çekirdek göstergelere bakıldığında ise; (i) Dayanıklı tüketim malları fiyatlarının yükselişine devam ettiği, Nisan ayında %5,1 aylık artış kaydettiği ve yıllık artışını %68,5 seviyesinden %74,62’ye taşıdığını gördük. Dolayısıyla genel anlamda temel mal fiyatlarında gerek birikimli kur geçişkenliği gerekse talep dinamikleri enflasyonist çerçevedeki etkisini yansıtmaya devam etti. Buna ek olarak mevsimsel etkilerinde baskısıyla giyim fiyatlarının aylık %7 oranında artış kaydettiği ve bu iki kalemin temel mal fiyatlarının yıllık artışını %61,58’e yükselttiği izlendi. (ii) Yıllık hizmet fiyatlarındaki artışının ise her geçen ay hızlanarak devam ettiği izleniyor. Buna göre Nisan aylık artışı %4,74 olurken, yıllık artış %37’den %42,18’e yükseldi. Bir süredir işaret ettiğimiz üzere, gerek pandemi sonrası sürecin hizmet sektöründe canlanma gerekse kur geçişkenliği nedeniyle artışların devamı görülüyor. Bu gelişmeler ışığında Nisan ayında yıllık TÜFEB ve TÜFE-C artışları sırasıyla %51,3 ve %48,4 seviyelerinden %57,20 ve %52,37’ye olarak gerçekleşti.

Kurum enflasyon tahmin patikamız enflasyonist etkilerin güçlü bir şekilde devam etmesi ve ciddi bir bozulma kaydeden fiyatlama davranışları nedeniyle oldukça sık bir revizyona ihtiyaç duyuyor. Geldiğimiz noktada yılsonu tahminimizi %47,5’dan %51,2’ye yükseltirken, Aralık ayına kadar ortalama yıllık TÜFE artışının %70 seviyesinin üzerinde olabileceğini öngörüyoruz. Diğer taraftan enflasyon üzerindeki risklerin halen yukarı yönlü olduğunu düşünüyoruz.

  • TCMB tarafından yarın Aylık Fiyat Gelişmeleri raporu izlenecek.
  • PPK toplantısı ise 26 Mayıs’da gerçekleştirilecek. Politika faizinin yeniden sabit bırakılması beklenebilir. Özellikle KKM gibi ürünler para politikasında “liralaşma” stratejisi altında asli unsur olarak daha çok ön planda bulundurulurken söz konusu ürüne ilişkin yeni kolaylaştırıcı düzenlemeler gelmişti. Buna ek olarak makro ihtiyati önlemlerin de daha fazla kullanımda olduğu dikkat çekiyor
Detaylı PDF   -   200 KB

Uyarı Notu