Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

25.04.2022

Ekonomi Notu

En Son Gelişmeler

Öncü Göstergeler

RKGE’de gerileme Nisan’da da devam etti

Arındırılmamış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) Nisan ayında 108,5’den 109,7’ye yükseliş kaydederken, mevsim etkilerinden arındırılmış endeksin düşüş sergilemeye devam ettiği (108,2 seviyesinden 107,7’ye) ve aktivitedeki ılımlı geri çekilişin sürdüğü izlendi. Söz konusu seviye 2021 Mayıs ayından beri en düşük seviye olarak kendini gösterdi. 2021 yılı son çeyreği ortalama arındırılmış RKGE 111 seviyesinde oluşurken, 2022 yılının ilk iki ayında sınırlı da olsa bir geri çekilme olduğu ve 110’a geldiği izlenmişti. Nisan ayına ise söz konusu ortalama seviyenin de oldukça altında bir giriş yapıldığı görülüyor. Ek olarak endeks seviyesinin kademeli bir biçimde pandemi öncesi seviyelerine gerileme göstermeye başladığı izleniyor. Ancak endeks halen eşik değerin üzerinde kalmaya devam ederken, aktivite için de pozitif düzlemin sürdüğünü belirtiyor. Bu hafta Cuma açıklanacak olan İSO/S&P Global PMI verilerinin de aktivitenin gidişatı konusunda vereceği resim yakından takip edilecek. Hatırlanacağı üzere Mart ayında PMI 49,4 seviyesine gerilemişti. 2021 son çeyreğinden beri devam eden aktivitedeki ılımlı geri çekilmenin hızlandığı izleniyor. Buna rağmen 2022 yılı ilk çeyreğinde büyüme aktivitesinin kuvvetli olurken ve %5-7 aralığında bir GSYİH yıllık artışı yaşanabileceğini düşünüyoruz. 2022 yılı geneli için ise gerek dış talep üzerinde artan belirsizlikler gerekse iç talepte artan enflasyon ve satın alma gücü üzerinde yarattığı baskı ile beraber negatif baskıların ön planda olduğunu düşünürken, GSYİH büyüme tahminimizi %3 olarak koruyoruz.

Alt kalemlere baktığımızda (mevsimsellikten arındırılmış endeks); 

  • Toplam siparişler tarafına bakıldığında mevcut durumda 95 seviyesinden 92,9’a geri çekilmeye rağmen, ihracat siparişleri endeksinde 120,3 seviyesinden 120,7’ye gelindiği izleniyor. İhracat siparişlerinde yılın ilk çeyreğinde bir gerileme yaşandığı takip edilirken, Nisan’da önemli bir canlanmayı işaret eden bir endeks seviyesi izlenmiyor. Ancak ihracat siparişlerindeki bu resme rağmen endeks halen yüksek seyrini korumaya devam ediyor. Euro Bölgesi’nde Nisan öncü imalat PMI verileri imalat sanayinde bir miktar gerileme, hizmet tarafında ise iyileşmeyi işaret ediyordu. Bu çerçevede özellikle ihracat iklim endeksini izlerken, Ukrayna-Rusya savaşı ve Euro Bölgesi üzerinde yarattığı büyüme baskısının Türkiye’de ihracat performansında ne yönde bir etkileşim yarattığını yakından takip ediyoruz.
  • Nisan’da istihdam endeksinde önemli bir geri çekilme göze çarptı. Gelecek 3 ay da istihdam piyasasına ilişkin endeks seviyesinin 115,5 seviyesinden 111,6’ya gerilediği, bununda 2011 ilk yarısından beri en düşük seviye olduğunu belirtmek gerekir. Endeks seviyesinin 2021’deki kademeli normalleşme sürecinde ulaşılan ortalama seviyenin altında bir yere gerilediğini izliyoruz.
  • GSYİH yatırım kalemiyle önemli korelasyon içeren sabit sermaye yatırım harcaması alt kalemler içerisinde yükselişini sürdüren endeks olurken, 129 seviyesine geldi. Söz konusu seviye endeks başlangıcından beri ki en yüksek yeri işaret ediyor. Nisan ayında KKO seviyelerine bakıldığında arındırılmamış KKO %77,3 seviyesinden %77,8’e yükseliş kaydederken, mevsimsel etkilerden arındırılmış KKO’nun önemli bir değişim kaydetmeyerek %78,1 seviyesinde kaldığı ancak yüksek seviyelerini sürdürdüğü ve yatırım eğilimini destekler resim çizdiği takip edildi.
Detaylı PDF   -   152 KB

Uyarı Notu