Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

04.04.2022

Ekonomi Notu

En Son Gelişmeler

İçerikler

İçerikler

Enflasyon

Yıllık enflasyon %61 seviyesine yükseldi.

Mart TÜFE aylık artışı %5,46 olurken, yıllık TÜFE artışını %54,4 seviyesinden %61,1’e taşıdı. Gerçekleşme, medyan beklenti olan %5,3’e yakın bir yeri işaret ederken, kurum beklentimiz olan %6,5 oranındaki aylık artışa göre daha düşük geldi. Diğer taraftan ÜFE aylık %9,19 oranında yüksek bir artış kaydederken yıllık artışı %115 seviyesine taşıdı. Böylece manşet enflasyon üzerindeki maliyet baskısının son hız devam ettiğini işaret etti.

Gıda fiyatları tarafında %4,73 oranında bir artış izlendi. Böylece yıllık gıda enflasyonu %70,33’e yükseldi. Gerek işlenmiş gerekse işlenememiş gıda fiyatlarında baskının öne çıktığı takip edildi. TCMB en son yayınladığı Enflasyon Raporu’nda yıllık gıda fiyatları artışı varsayımını 2022 için %24,2 olarak belirtmişti. Söz konusu tahminde sert yukarı yönlü revizyon ihtiyacı öne çıkıyor.

Enerji fiyatlarında Mart’ta %11 oranında aylık artış görüldü. Yıllık enerji fiyat artışı ise Mart itibariyle %103. Akaryakıt fiyat artışlarının enerji fiyatlarını yüksek tutmaya devam ettiğini takip ediyoruz. Buna ek olarak Nisan ayında TÜFE üzerindeki doğrudan etkisinin 0,54 yüzde puan olacağını hesapladığımız doğalgaz fiyat artışının, ikincil etkiler ile beraber gelecek aylarda da enflasyon üzerinde ilave baskı kurmaya devam etmesi beklenebilir.

Çekirdek göstergelere bakıldığında ise;

  • (i) Dayanıklı tüketim malları fiyatlarının yükselişine devam ettiği, Mart ayında %5,1 aylık artış kaydettiği ve yıllık artışını %68,5’a taşıdığını gördük. Dolayısıyla genel anlamda temel mal fiyatlarında gerek birikimli kur geçişkenliği gerekse talep dinamikleri enflasyonist çerçevedeki etkisini yansıtmaya devam etti.
  • (ii) Yıllık hizmet fiyatlarındaki artışının ise her geçen ay hızlanarak devam ettiği izleniyor. Buna göre Mart aylık artışı %4,2 olurken, yıllık artış %37’ye yükseldi. Bir süredir işaret ettiğimiz üzere, gerek pandemi sonrası sürecin hizmet sektöründe canlanma gerekse kur geçişkenliği nedeniyle artışların devamı görülüyor. Bu gelişmeler ışığında Mart ayında yıllık TÜFE-B ve TÜFE-C artışları sırasıyla %51,3 ve %48,4 olarak gerçekleşti.

Kurum enflasyon tahmin patikamız enflasyonist etkilerin güçlü bir şekilde devam etmesi ve ciddi bir bozulma kaydeden fiyatlama davranışları nedeniyle oldukça sık bir revizyona ihtiyaç duyuyor. Geldiğimiz noktada Aralık ayına kadar ortalama yıllık TÜFE artışının %65-70 aralığında bir yeri işaret etmesini bekliyoruz. Yılsonu TÜFE artışının ise muhafazakâr bir tahminle %45-50 aralığında olmasını bekleriz. Diğer taraftan fiyatlama davranışlarındaki önemli oranda bozulmanın enflasyon üzerindeki risklerin yukarı yönlü olduğunu ifade ettiğini düşünüyoruz. 

  • TCMB tarafından yarın Aylık Fiyat Gelişmeleri raporu izlenecek. 
  • PPK toplantısı ise 14 Nisan’da gerçekleştirilecek. Politika faizinin yeniden sabit bırakılması beklenebilir. Özellikle KKM gibi ürünler para politikasında “liralaşma” stratejisi altında asli unsur olarak daha çok ön planda bulundurulurken, savaş sonrasında söz konusu ürüne ilişkin yeni kolaylaştırıcı düzenlemeler geldiği de takip edilmişti

Grafikler

Grafikler

Yıllık TÜFE ve TÜFE-C

Kaynak: TÜİK, Tacirler Yatırım

Yıllık TÜFE & Çekirdek (TÜFE-C)

Kaynak: TÜİK, Tacirler Yatırım

Gıda – İşlenmemiş – İşlenmiş Gıda Fiyatları (yıllık)

Kaynak: TÜİK, Tacirler Yatırım

Hizmet Fiyatları (yıllık)

Kaynak: TÜİK, Tacirler Yatırım

Maliyet-bazlı enflasyon göstergeleri (yıllık)

Kaynak: TÜİK, Tacirler Yatırım

Fiyatlar üzerindeki kur geçişkenliği

Kaynak: TÜİK, TCMB, Tacirler Yatırım

Orta vadeli enflasyon bekleyişleri

Kaynak: TCMB, Bloomberg, Tacirler Yatırım

Detaylı PDF   -   156 KB

Uyarı Notu