Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

05.05.2023

Ekonomi Notu

En Son Gelişmeler

İçerikler

İçerikler

PPK Kararı

PPK politika faizini %13’e indirdi Para Politikası Kurulu (PPK) son 7 aydır %14 seviyesinde sabit tuttuğu politika faizini %13’e düşürdü.

Söz konusu karar sürpriz niteliğinde olurken, piyasa beklentisinin ve kurum tahminimizin herhangi bir değişiklik olmaması yolunda olduğunu belirtmek gerekir. Karar sonrasında piyasa reaksiyonuna bakıldığında özellikle ilk aşamada kur üzerinde bir yansıması olduğu izlendi. Bu çerçevede USD/TL’de 18,10 seviyelerine hızlı bir yükseliş olduğu izlendi. Buna ek olarak 5y CDS primininde de karar öncesinde 745bps civarında olan seviyenin 780bps’e yaklaştığı takip edildi.

Karar notuna bakıldığında ilgili faiz indirimi kararının gerekçesi olarak son dönemde ekonomik aktivitedeki ivme kaybının öne çıkarıldığını izliyoruz.

Buna göre PPK’nın ilgili notta, “…üçüncü çeyreğe ilişkin öncü göstergeler iktisadi faaliyette bir miktar ivme kaybına işaret etmektedir. Küresel büyümeye yönelik belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin arttığı bir dönemde sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal koşulların destekleyici olması önem arz etmektedir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin 100 baz puan düşürülmesine karar vermiş, mevcut görünüm altında güncellenen politika faiz düzeyinin yeterli olduğunu değerlendirmiştir.” açıklamaları ile  gerekçelendirmesini yaparken, söz konusu indirimi bir “güncelleme” söylemi içerisinde ilettiği ve ileriki aylara ilişkin ek bir indirim sinyali vermediği takip edildi. 

Enflasyona ilişkin değerlendirmelere bakıldığında, “jeopolitik gelişmelerin yol açtığı enerji maliyeti artışları, ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının geçici etkileri, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu güçlü negatif arz şokları etkili olmaya devam etmektedir” söylemi sürdürülüyor. Ek olarak, “Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için atılan ve kararlılıkla uygulanan adımlar ile birlikte, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesi ve enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir.” söyleminin tekrarı ile Kurul’un enflasyon üzerindeki risklerin önemli oranda PPK’nin kontrol alanı dışında gördüğünü ima etmeye devam ettiğini anlıyoruz.

  • TCMB tarafından geçen hafta içerisinde yayınlanan Ağustos ayı Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarına göre yılsonu medyan TÜFE beklentisinin %70 civarında olduğunu takip ettik. Kurum tahminimiz de benzer bir yeri işaret ediyor. Buna ek olarak 12 ve 24 aylık TÜFE beklentilerine baktığımızda da bir önceki anket döneminde sırasıyla %40,23 ve %24,27 olan tahminlerin, %42 ve %24,35 seviyelerine sınırlı da olsa bir yükseliş yaşadığı görülüyor. 
  • Bir sonraki PPK toplantısı 22 Eylül’de gerçekleşecek. PPK karar notunda verilen mesajın bir sonraki toplantılar için mevcut noktada bir değişiklik olmayacağı yönünde olduğunu okuyoruz. Kredi, likidite ve teminat yönetimleri çerçevesinde ek adımların ise kullanılma devam edileceğini izliyoruz.

Grafikler

Grafikler

TCMB APİ fonlama maliyeti

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Uyarı Notu