Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

29.03.2024

Dış Ticaret İstatistikleri – Şubat 2024

Şubat dış ticaret açığı 6,8 milyar dolar oldu

Detaylı PDF   -   118 KB

İçerikler

İçerikler

Önemli Notlar

  • Dış ticaret açığı şubat ayında yıllık bazda %44 düşüşle 6,77 milyar dolar olarak gerçekleşti.
  • Şubat dış ticaret verileri sanayi üretiminin söz konusu ay içerisinde bir miktar toparlanma gösterebileceğini, ancak genel çerçevede zayıf bir resmi işaret etmeye devam edebileceğini ön plana çıkarıyor.
  • Dış talep koşullarındaki iyileşme net ihracat katkısı açısından görece pozitif bir resmi işaret ediyor.

TÜİK dış ticaret verilerine göre şubat ayında ihracat yıllık bazda %13,6 artarak 21 milyar dolar, ithalat ise %9,2 azalarak 27,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Deprem felaketinin yaşandığı Şubat 2023 döneminde oluşan baz etkisinin ihracattaki güçlü yıllık artışta etkili olduğunu izliyoruz. Böylelikle dış ticaret açığı şubat ayında yıllık bazda %44 düşüşle 6,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Enerji ve altın harici çekirdek verilere baktığımızda ihracat %12,3 artışla 19,6 milyar dolara yükselirken, ithalat ise %5,2’lik yükselişle 21 milyar dolara çıktı.

Şubat dış ticaret verileri sanayi üretiminin söz konusu ay içerisinde bir miktar toparlanma gösterebileceğini, ancak genel çerçevede zayıf bir resmi işaret etmeye devam edebileceğini ön plana çıkarıyor. Ara malları ithalatı şubat ayında %20 oranında yıllık düşüşü işaret ediyor. Artan maliyetler ve sıkılaşan finansal koşullar nedeniyle sanayi üretiminde zayıflama devam ederken, Türkiye’de büyüme iç talep dinamiklerinin etkisi ile güçlü kalmaya devam ediyor. Arz ve talep dengesindeki bozulmanın enflasyonu körükleyen temel unsurların başında yer aldığını görmekle birlikte, maliyet artışları dolayısıyla üretim baskı altında kalmaya devam ederken talebin halen güçlü kalmayı sürdürdüğünü görüyoruz.

Küresel büyüme tahminleri bu yıl için beklentilerden daha ılımlı bir yavaşlama görünümü ortaya koyarken, öncü göstergeler dış talep koşullarının net ihracat katkısı açısından iyileşen bir zemin sunduğuna işaret ediyor. Hatırlanacağı üzere şubat ayında 50,6 seviyesinden 51,1 seviyesi üzerine yükselerek Haziran 2023’ten bu yana en yüksek düzeyine ulaşan İSO Türkiye İhracat İklim Endeksi ABD ve Avrupa’nın birçok önemli ihracat pazarında olumlu bir resmi işaret etmişti. Öte yandan Almanya ve Fransa’da zayıf seyretmeye devam eden aktivite koşulları risk unsuru oluşturmaya devam ediyor. Önümüzdeki dönemde içinde talep dinamiklerinde gözlemlenebilecek yavaşlamanın boyutu, küresel talep koşulları ve enerji fiyatlarındaki gelişmeler cari açıktaki iyileşmenin seyri açısından önemli olacak. 2024 yıl sonu cari işlemler açığı beklentimiz 33 milyar dolar seviyesinde.

Grafikler

Grafikler

Dış Ticaret Dengesi (milyar $, yıllık)

Kaynak: TÜİK, Tacirler Yatırım

Dış Ticaret Haddi (3-aylık HO, 2015=100)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Uyarı Notu