YATIRIM BİZE DANIŞILIR

İnternetten Açığa Satış Yapın

Siz de Tacirler Yatırım’da kolayca açığa satış yaparak düşen piyasalarda kazanç sağlayabilirsiniz.

Açığa satış işlemine başlamadan önce gerekli başvuru sürecini tamamlamış, işlemin başlangıcında hesabınızda asgari %50 oranında öz kaynak bulunduruyor olmanız ve yaptığınız satış işleminin yazılı veya sözlü olarak açığa satış olduğunu bildirmeniz yeterli olacaktır.

Başlangıçtaki öz kaynak, açığa satılacak menkul kıymetlerin cari piyasa değeri kadar nakit veya menkul kıymetin peşin olarak yatırılmasını ifade etmektedir.

Açığa satış işlemleri için nasıl başvurursunuz?

Öncelikle Açığa Satış İşlemleri Çerçeve Sözleşmesini imzalamalı ve bir limit talep etmelisiniz. Açığa Satış Çerçeve Sözleşmeleri Damga Vergisi ve BSMV’ye tabi değildir.


Hangi sınırlamalar ile açığa satış yapabilirsiniz?

 • Piyasanın düşüş yönünde olacağı öngörülerini kazanca dönüştürmek isteyen ve “Sermaye Piyasası Araçlarının Kredili alım işlemi ve Açığa Satış İşlemleri Çerçeve Sözleşmesi” imzalayan yatırımcılarımız, Açığa Satış Listesi’nde yer alan pay senetlerinde, sözleşmede belirtilen şartları kabul ederek açığa satış yapma imkanından yararlanabilirler. Açık pozisyon aynı gün kapatılmadığı takdirde ödünç işlemleri söz konusu olacaktır. Müşterilerimiz ödünç işlemleri için gerekli teminatı hesabında bulundurmalıdır.
 • Yalnızca Tacirler Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin belirlediği pay senetlerinde ve ilgili saatlerde açığa satış yapılabilir.
 • Tacirler Yatırım Menkul Değerler pay senedi bazında tutar sınırlaması getirebilir.
 • Fiyat Sınırı: Pay Piyasasında BİST 100 Endeksi kapsamında bulunan paylarda fiyat sınırı dahilindeki her fiyattan açığa satış emri girilebilirken, diğer paylar ile borsa yatırım fonu katılma belgelerinde ise yukarı adım kuralı uygulaması geçerlidir. Buna göre, açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden yapılır. Ancak, en son gerçekleşen fiyatın bir önceki fiyattan daha yüksek olması halinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden yapılabilir. Seans açılışında, en son gerçekleşen fiyat bir önceki seansın kapanış fiyatıdır.
 • Piyasa Analizi
  Uzman kadromuz tarafından hazırlanan, hafta boyunca finansal piyasalarda yaşanacak olası hareketlerle ilgili görüşleri, istatistikleri, yorumları ve analizleri takip edebilir, sorularınızı uzmanlarımıza anında iletebilirsiniz.
   
   
     
  Tacirler Yatırım ile ilgili gelişmelerden, fırsat, promosyon ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorum
  0(212) 355 46 46